A világ legnépszerűbb kávéültetvényei
Sokszor érzed úgy, hogy a frissen főtt, minőségi kávé az egyik legjobb barátod? Veled van a fáradt reggeleken, erőt, lendületet és kitartást ad, amikor egy hosszú, stresszes munkanap vár rád, ha pedig munka után elugrasz a barátaiddal kávézni, elmerülhetsz a pörkölt kávé szédítő illatában és a különféle frissítő ízekben. A délutáni dugó közben, az edzés után, az esti koncert előtt, a hideg tél és a véget nem érő kánikula mellett is végig ott van veled, hogy jellegzetes illatával arra emlékeztessen: egy jó kávé bizony eggyel több ok arra, hogy mosolyogj. Vajon milyen izgalmas utat jár be, amíg a csészédhez érkezik? A változatos ízvilág hívta életre a NESCAFÉ® Farmers Origins kapszulákat, melyek otthonodba repítik a különböző kontinensek kávéültetvényeinek zamatát. Mutatjuk, melyek a világ legnépszerűbb kávéültetvényei.
5 érdekesség a kávédról
Mielőtt megmutatnánk, melyek a világ legnépszerűbb kávéültetvényei, hoztunk 5 érdekességet, amivel még jobban szélesítheted az ismereteidet
- Tudtad, hogy a világ 70 országában vannak kávéültetvények, melyek az északi és a déli térítő között Közép- és Dél-Amerikától, Afrikáig, az Arab-félszigettől Indiáig, Indonéziáig és Óceániáig terülnek el?
- A kávécserjéknek meleg és nedves talajra van szükségük, ezért a termesztési lehetőségek igen korlátozottak.
- Míg az arabica 1000-2000 méteres magasságban érzi a legjobban magát, addig a robusta cserjét 100-1000 m magasságában termesztik.
- A kávé ízét az adott ország éghajlati viszonyai és földrajzi adottságai befolyásolják, így könnyen lehet, hogy a kávéd kakaós vagy gyümölcsös aromát kölcsönöz
- A kávécserjéről valójában kávécseresznyéket szednek le, miután ezekről eltávolítják a gyümölcshúst, előbújik a kávébab, amiből talán éppen a kedvenc NESCAFÉ® Farmers Origins kapszulás kávéd készül majd.
A világ legnépszerűbb kávéültetvényei
Brazília
Brazília a világ legnagyobb kávéexportőre, a világ ellátásának közel 40%-át biztosítja. A dél-amerikai országban közel 1,8 millió hektáron ültetnek kávét, és bár a kávébabok 70 %-át az arabica adja, vannak kifejezetten robustára specializálódott területek is. A megfelelő mennyiségű napfény és csapadék, illetve az egyenletes hőmérséklet gondoskodik arról, hogy a brazil kávék főként édes, citrusos aromájúak, de felfedezhetők bennük a gazdag csokoládés és karamellás jegyek is. A brazilok egész nap, általában feketén és édesítve fogyasztják a nemzeti italukat. Mit gondolsz, egy pirított és gabonás ízjegyekkel rendelkező kávé egyenesen Brazíliából feldobná a napod?
Brazília
Kolumbia
Kolumbia a világ harmadik legnagyobb kávétermelő országa, csaknem 2,3 millió hektáron ültet kávét a kb. 550.000 kávétermelő. A domborzati és éghajlati viszonyoknak köszönhetően 100%-ban arabica kávét termelnek. A gazdag diós aromák, a citrusos savasság és a finom, enyhe íz mellé a kolumbiaiak szívesen tesznek nyerscukrot, fahéjat, esetleg más fűszereket. Merülj el a lágy és gyümölcsös ízjegyű kávéban, akár koffeinmentes változatban is!
India
Bár India a legendás teakultúrájáról ismert, az országban már az 1600-as években is itták a kávét. A kávéültetvényeken – amelyek száma a 18. században növekedett – a kistermelők arabica és robusta kávébabokkal foglalkoznak, főként India déli részén, Karnataka, Tamil Nadu és Kerala államokban. Honnan ismered fel az indiai kávékat? Arról biztosan, hogy meglehetősen fűszeresek, jellegzetes szegfűszeges és kardamomos ízviláguk a kávékalandorokat is elcsábítják. Kipróbálnád az indiai kávéélményt, amikor a kakaós és pörkölt ízjegyek gazdag harmóniája minden korttyal elvarázsol?
Etiópia
Bár nagy valószínűséggel Brazíliáról jut eszedbe először a világ legnépszerűbb kávéültetvénye, Etiópia sem maradhat le a listánkról. Ezt az országot tartják a kávé őshazájának, ugyanis a legenda szerint egy etióp kecskepásztor fedezte fel először a kávécserje piros bogyóinak élénkítő hatását. Etiópia kávékultúrája hagyományokban gazdag, az innen származó kávé gyümölcsös, virágos ízvilágú. Az országban egyébként a kávészertartás is nagy múltra tekint vissza, ez a fontos társadalmi esemény a barátságot és a vendégszeretetet jelképezte. Arra a napra te is biztosan sokáig emlékezni fogsz, amikor megismerkedsz az édes és bogyós ízjegyekkel teli ritstretto-val.
Vietnám
Vietnámba először francia misszionáriusok vittek pár kávécserjét, ma pedig már az ország vezető szerepet vállal a kávétermesztésben. Közel 3 millió ember foglalkozik vele, többnyire 2-3 hektáros kis gazdaságokban. Az ország déli részén fekvő ültetvényeken többnyire robusta kávét termesztenek, de itt is fellelhető a legendás cibetmacska-kávé. A kiegyensúlyozott ízvilágú, alacsony savasságú, könnyed testű kávét többnyire kávé blendekbe, azaz keverékekbe használják fel.
Honduras
Gondoltad volna, hogy a közép-amerikai országban 50 évvel ezelőtt még alig volt kávé? Pedig igaz, ennek ellenére Honduras napjainkban a világ ötödik legnagyobb kávétermelő országa. Az ország domborzata és talaja kiválóan alkalmas a kávébabok termesztéséhez, a legtöbb hondurasi kávét kis hegyi farmokon, úgynevezett “Fincas”-okon termesztik 1400-1700 méteres magasságban. A sajátos mikroklímának köszönhetően a hondurasi kávét sokszínűség jellemzi, a mogyorótól kezdve a vanílián át a piros gyümölcsökre emlékeztető ízekkel is találkozhatsz.
Indonézia
Indonéziában a kávétermesztés az 1600-as évek végére nyúlik vissza, Jáva szigete volt az első hely, ahol kávét termesztettek. A földrajzi adottságok tökéletesnek mondhatók a kávétermesztéshez. A vulkanikus talaj olajos babokat eredményez, ezért a testes indonéz kávé különlegessége, hogy földes jegyekkel, füstös és fűszeres ízekkel, és gazdag aromával rendelkezik. Az indonéz kávét érdemes tisztán fogyasztani, hogy elmerülj a fűszeres ízjegyekben. Kipróbálnád, milyen a híres kopi luwak, amit a cibetmacska ürülékéből kinyert kávészemekből készítenek? A világ egyik legdrágább kávéjáért sokan rajonganak. Te is közéjük tartozol?
Costa Rica
Costa Rica nevéhez köthető a világ egyik legjobb kávéja, a vulkanikus, tápanyaggazdag talaj miatt Costa Ricát az arabica mennyországának is nevezik. A lakosság jelentős része dolgozik a kávéiparban, ami nem meglepő annak fényében, hogy az ország területén közel 400 millió cserje található. És hogy mitől összetéveszthetetlen a selymes kávék íze? A kávébabok gyümölcsössége, csokoládés selymessége és enyhe savassága hamisítatlan kávéélménnyel ajándékoz meg.
Mexikó
Mexikó a klímájának és vulkanikus talajának köszönheti egyedi ízjegyekkel rendelkező kávéfajtáit. A kávétermelés főként az ország középső és déli régióira koncentrálódik, az arabica kávé számára különösen jó terepet szolgáltatnak a guatemalai határhoz közeli régiók. Mexikó a világ legnépszerűbb kávéültetvénye listán méltó helyet foglal el, a mogyorós és csokoládés ízjegyek sok kávérajongót láncolnak magukhoz.
Peru
Az Andok lankás vidékén fekvő országban kizárólag arabica kávét termesztenek, ennek döntő részét kistermelők állítják elő 3 hektáros kis gazdaságokban. Az első exportra csak a 19. század végén került sor, ám a helyiek életének már az 1700-as években is része volt a kávé. Milyen ízekkel vesz le a lábadról a perui kávé? Az országban termesztett kávék enyhén savasak, ehhez párosul egy közepes testesség, az ízvilág néhol gyümölcsös, néhol diós.
Utazásaid során feltérképezheted, merre rejtőznek a világ legnépszerűbb kávéültetvényei, a NESCAFÉ® Farmers Origins kapszuláknak köszönhetően pedig elegendő, hogy lehunyd egy pillanatra a szemed, és a reggeli kávéd elrepít Brazíliába, Indiába, vagy akár Kolumbiába. Mi már az elején megmondtuk: a kávé az egyik legjobb barátod.
Szponzorált tartalom.