Sós csoki, kaszinó és velencei hangulat – avagy a szlovén tengerpart varázsa
Magyar utazóként, ha arra gondolunk, hogy le kellene ugrani a tengerpartra, akkor ezerszer előbb jut eszünkbe a horvát és az olasz tenger, semmint a szlovén. Pedig az alig 43 kilométeres partszakasz is bőven kínál számunkra élményt, bármely évszakban is látogassunk oda.
A horvát és olasz partok közé ékelődött terület igen népszerű természetesen a helyiek körében is. Ez az egzotikus kis rész tökéletesen ötvözi a szomszédos országok kultúráját, miközben egyre jobban érződik – képzőművészetben, gasztronómiában és mentalitásban is – a szlovénok sajátossága. Egyszerre újhullámos, retro és mediterrán itt minden.
Koper
Látogatásunkat érdemes Koper városkájával kezdeni. Szép idő esetén varázslatos színekkel köszönt minket a tenger, míg ősszel és télen sejtelmes fényekbe burkolózik Szlovénia egyetlen tengeri kikötője. A kisváros inkább nézelődésre és bóklászásra alkalmas, egy fél napos sétálással, kis tengerparti butikolással és kávézással kellemesen el lehet itt tölteni az időt.
Portoroz
Ha pedig fürdőzéshez lenne kedvünk, vagy épp egy fergeteges tengerparti szilveszterezéshez, mindkét vágyunkra ideális válasz lehet Piran és Portoroz. A két települést egy kellemes tengerparti sétány köti össze. Míg Portorozt a szlovén Riviérának szokás hívni, addig Piran igazi velencei hangulatú kisváros.
Töltsünk el egy felejthetetlen éjszakát Portoroz valamelyik lenyűgöző színvonalú hoteljében, kaszinózzunk, vagy épp élvezzük az elképesztő panorámát a tavasztól vadonatúj pompájában tündöklő Grand Hotel Bernardin wellness részlegéből, majd csobbanjunk a szlovén habokban. Nem kell megijedni attól, hogy a szezon itt túl rövid lenne: még október végén is szépszerével akadnak fürdőzők, hiszen ilyenkor a tenger vize még 20-22 fokos, míg a kinti hőmérséklet akár már ez alá is kúszhat.
Piran
Piranba átsétálva semmiképp se hagyjuk ki a főtéren található ajándékboltot, ahol a Portoroz környéki sóbányákból nyert sóvirágokból és sólisztből készült szappanokkal, szépségápolási termékekkel, fűszerekkel és sós csokoládéval is találkozhatunk. Utóbbi isteni, mindenképpen kóstoljuk meg!
Pirani látogatásunk alkalmával sétáljunk fel a várhoz is, ahonnan bámulatos panoráma fog elénk tárulni, majd térjünk be valamelyik méltán híres halétterembe – például a Casa Nostromoba -, vagy épp élvezzük a naplementét kezünkben egy finom itallal a tengerparti nyugágyak valamelyikén.
Tény, hogy bár elsőként nem a tengerpart szokott eszünkbe jutni Szlovéniáról, sokkal inkább a hegyek, a tavak és a rendezett kisvárosok, mégis érdemes adnunk egy esélyt az itteni Riviérának is. Bármi miatt is döntünk Szlovénia mellett, ennek a kis országnak olyan varázsa van, hogy egyből megértjük majd, miért is választották maguknak a ’I FEEL sLOVEnia’ mottót: ezt az országot érezni, látni és szeretni kell!