Csodák márpedig léteznek! 10 kihagyhatatlan hely a Balaton-felvidéken
Sokan próbálták megfejteni a Balaton-felvidék sikerének titkát, több-kevesebb sikerrel.
Valaki a természeti sokszínűségre esküszik (ld. Balaton közelsége, tanúhegyek), mások az épített örökségben látják a titok nyitját. Ehhez társul a helyiek kreativitása, hagyománytisztelete és a tenni akarás, amelyek egyvelegéből végül csodálatos projektek, éttermek, piacok bújnak ki a földből. Felsorolni is nehéz lenne, mi mindent kínál a Balaton-felvidék a Bakonytól a Keszthelyi-fennsíkig, ezért most összegyűjtöttem az én kedvenc (és letesztelt) csodahelyeimet, amelyek garantáltan nem fognak csalódást okozni.
Csendes dűlő szőlőbirtok
Az Örsi-hegy felső részén bújik meg az idei év egyik legnagyobb felfedezettje, a Csendes dűlő.
A 3,5 hektáros szőlőbirtokot majdnem fél évszázada gondozza a Molnár család, nemrég pedig -a legfiatalabb generáció kreativitásának köszönhetően- az öreg présház trendi borterasszá alakult. A kilátás pazar, a nyugágyak kényelmesek, a levendulaszörp isteni. Aki pedig megéhezik, kedvére válogathat a tóti piac legjavai vagy a tunkolnivalók közül.
Cím: Badacsonyörs, Hegyalja út 69.
Folly Arborétum és Borászat, Badacsonyörs
Szűk, hegyi utak vezetnek Badacsonyörs gyönyszeméhez, a Folly arborétumhoz, de megéri a fáradtság: a Balaton-felvidék egyik legszebb panorámáját kínálja a kert!
A negyedik generációs családi birtok évről-évre épül, szépül és területén egyre több látnivaló akad: borászat és borterasz, kilátó és játszótér, no meg persze az egyedülálló fenyő- és ciprusgyűjtemény, amely a legnagyobb kánikulában is hűs árnyékot ígér. A Folly arborétumban programokból sincs hiány, idén nyáron minden szombaton és vasárnap szakmai borkóstolóval és a kóstoló mellé ingyenes vezetett sétával várják a vendégeket.
Cím: Badacsonyörs, Kápolnavölgyi út 25.
Kő fagyi?
Kellett már egy jó fagyizó a Káli-medencébe és a Kő fagyi? remekül hozta a kötelezőt. Sőt, az olasz fagyik minősége és az ízvariációk bőven túlszárnyalják az elvárásokat, hiszen lehet itt kóstolni rosé, muskotály vagy Irsai Olivér ízű fagyit, helyi mandulából készült fagyit, de persze a jól ismert klasszikusokat is érdemes megízlelni.
A fagylaltozónak egyébként különleges atmoszférája van, olyan “kálimedencés” lett a stílus azzal, hogy egy parasztház udvarában, autentikus környezetben lehet fagyizni. Dolce vita a Balaton-felvidéken!
Cím: Mindszentkálla, Petőfi utca 31.
Kővirág étterem
Már-már ikonikus helynek számít a köveskáli Kővirág étterem, amely gasztroforradalmat indított el a településen, sőt az egész Káli-medencében.
Az egész évben nyitva tartó étterembe akár egy limonádé erejéig is érdemes betérni, de ha már ott vagytok, vétek lenne kihagyni a sok-sok finomságot, amely a kínálatban szerepel. A túrógombóc például kihagyhatatlan!
Cím: Köveskál, Fő utca 9/A (asztalfoglalás erősen ajánlott)
Liliomkert termelői piac, Káptalantóti
Ki ne hallott volna a káptalantóti Liliomkert piacról, amely a Balaton-felvidék egyik legnépszerűbb látványosságává nőtte ki magát.
A Káptalantóti határában fekvő területen minden vasárnap összegyűlnek a környékbeli termelők, hogy értékesítsék a portékáikat, legyen az kenyér, zöldség-gyümölcs vagy éppen kerámia. Az eredmény pedig magáért beszél, hiszen egy jó hangulatú, minőségi termékeket kínáló piac jött itt létre.
Érdemes rászánni az időt, egy fél óra biztosan nem elég arra, hogy mindent megnézzünk, megkóstoljunk és még vásároljunk is!
Levendula Major és középkori templomromok Dörgicsén
Ritka, hogy egy településen két Árpád-korból származó templom legyen, Dörgicsén azonban három is akad! Miután mindegyiket megnéztétek, érdemes kicsit elidőzni a felsődörgicsei templomromnál.
Ennek a műemléknek a szomszédságában található ugyanis a Levendula Major, ahol egész nyáron lehet gyönyörködni az illatos növényekben. Áprilistól októberig több mint 30 fajta levendula és a kolostorkert gyógynövényei tekinthetők meg a birtokon, emellett “szedd magad” akcióval, koncertekkel és egyéb izgalmas programokkal várják a látogatókat.
Cím: Dörgicse, Fő utca 56.
Szentbékkállai kőtenger
Nem csak a Káli-medence, hanem az egész Balaton-felvidék legmisztikusabb természeti csodái az ún. kőtengerek, amelyeket Salföldtől Kővágóörsön át a Hegyestűig találhatunk.
Közülük a legnagyobb a Szentbékkálla határában fekvő kőtenger, amelyhez a temetőtől kb. 600 méternyi földúton juthatunk el. Bármerre nézünk, mindenhol különböző formájú és nagyságú kövek hevernek szerteszét a földön, a leglátványosabb szikla pedig egyértelműen az Ingókő. Aki teheti, érkezzen naplemente idején, mesés látvány, ahogy a legnyugvó nap vörösre festi a köveket.
Szépkilátó, Balatongyörök
A 71-es főút melletti pihenőhelyen, egy fenyőkkel árnyékolt tisztáson található a Szépkilátó, ahonnan a Tapolcai-medence tanúhegyei, a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Somló-hegy is látszanak, no meg persze a türkizkék Balaton!
A Szépkilátó nevét Eötvös Károlytól kapta 1855-ben, akit megihletett a dombról eléje táruló szép panoráma. Ezt a momentumot egy tábla őrzi, rajta a híressé vált idézettel:
„Sohasem felejtem el azt a pillanatot,
Amikor ezt a tündérországot megláttam….
Megálltam, mintha lábam gyökeret vert volna.”
(Eötvös Károly: Utazás a Balaton körül)
Szigligeti vár
2013-ban újult meg a 750 éves szigligeti vár, amely sokak szerint a Balaton legszebb kilátását ígéri. Hogy ez mennyire igaz, mindenki döntse el maga, miután megmászta a vár lépcsőfokait 🙂
Engem minden alkalommal elvarázsol, amikor a tetejére érek: akár a Balaton felé, akár a tanúhegyek irányába nézünk, egyszerűen nem lehet betelni a látvánnyal! A panoráma mellett egyéb látnivaló is akad a várban, pl. a nemrég megnyitott kápolna vagy a kovácsműhely is igazi időutazást ígér.
Cím: Szigliget, Kisfaludy utca 26.
Tarányi présház és Lengyel-kápolna a Szent György-hegyen
A Szent György-hegy és bazaltorgonái mindenképp megérnek egy kirándulást, én most mégis inkább Hegymagas szomszédságába invitálok mindenkit.
Mesés panorámaút vezet fel a Lengyel-kápolnához, amely méretét tekintve inkább hasonlít egy templomhoz, sem mint kápolnához. A szőlőbirtokok között álló sárga kápolnát 1760 körül építtette a lengyeltóti Lengyel család és Szűz Mária tiszteletére avatták fel.
Néhány méterrel odébb találjuk a Tarányi présház parasztbarokk stílusú épületét, amely szintén nem mai darab: csaknem 250 éve áll a hegyen. A sárga homlokzatú, műemlékvédelem alatt álló épület az elmúlt években életveszélyes lett, ezért felújítása sürgetővé vált. Az új tulajdonos a hírek szerint éttermet és borászatot tervez a Szent György-hegyi birtokra, kíváncsi várjuk az eredményt.
És neked van kedvenc helyed a Balaton-felvidéken? Írd meg kommentben!
Fotók és szerző: Kaprinyák Nikolett, a Mert utazni jó, utazni érdemes… írója