Irány a repülőtér – lépésről lépésre! Fontos információk kezdőknek és haladóknak!
Először kipróbálni valamit mindig izgalmas, különösen így van ez a repüléssel. Habár több százszor volt lehetőségem repülőre szállni, még néha nekem is csak az utolsó pillanatban jut eszembe néhány fontos teendő. A Budapest Airport a 2025-ös nyári szezonban rekordszámú utasra készül: akár napi 55-60 000 utas is megfordulhat a terminálokon. Ilyenkor a repülőtér működése még intenzívebb, még összetettebb – ezért fontos, hogy tudatosan és felkészülten érkezz a reptérre.
Megmutatom lépésről lépésre, hogy mire érdemes figyelned az első repülésed alkalmával az otthoni indulástól egészen a beszállásig.
Utazás előtti teendők
A repülőjegyed már lefoglaltad álmaid úti céljára és izgatottan várod az indulást. Mindenekelőtt ellenőrizd a visszaigazoló emailben az adatokat, különös tekintettel a nevedre. Pontosan úgy kell szerepelnie, ahogy az úti okmányodban olvasható. Névváltoztatásra sok esetben egyáltalán nincs lehetőség, vagy csak jelentős felár ellenében kivitelezhető. Azonban ha elírás történt (maximum 3 karakter), akkor azt díjmentesen orvosolják. Ékezeteket, gondolatjeleket, speciális karaktereket ne használj.
Ellenőrizd, hogy az adott országba milyen feltételekkel utazhatsz be. Erre az egyik legmegbízhatóbb forrás a Konzuli Szolgálat honlapja. Az esetleges változások (pl.: Nagy-Britannia) miatt érdemes az utazás előtt átolvasnod. Gondolkodj időben, mert egyes országokba hetekig tarthat vízumot szerezni.
Európán belül a legtöbb helyre elegendő az érvényes személyi igazolvány, vagy ideiglenes személyi igazolvány. Útlevél esetében általában a visszaindulástól számított 6 hónapig még érvényesnek kell lennie a dokumentumnak. Ha az utolsó pillanatban veszed észre, akkor ideiglenes személyit azonnal, útlevelet pedig legjobb esetben 24 órán belül szerezhetsz.
Néhány régióba kötelező oltásra (jellemzően sárgaláz elleni vakcina) is szükség lehet. Ezt szintén kérik beutazáskor.
Tipp: néhol érkezéskor, a reptéren kell vízumot vásárolni. Van, ahol csak készpénzt fogadnak el. Nézz utána indulás előtt!
Becsekkolás
Diszkont légitársaságoknál mindenképp előre végezd el az utasfelvételt, hiszen a reptéren már csak magas összegért teheted meg. A legjobb, ha letöltöd a légitársaság mobil applikációját és azon belül elmented a beszállókártyákat. Légitársaságtól függően általában 24-48 órával az indulás előtt nyílik meg az ingyenes utasfelvétel. Szerencsére már nem szükséges kinyomtatni a beszállókártyát, elegendő bemutatni a QR vagy vonalkódot. Normál légitársaságok esetében nem szükséges előre becsekkolnod, de érdemes. Egyrészt a jobb ülőhelyek reményében, másrészt ezzel is segíted a földi kiszolgálók munkáját, meggyorsítod a reptéri folyamatokat és megspórolhatod a sorban állást.
Ülőhelyválasztás
A SeatGuru oldalon megnézheted, hogy a különböző légitársaságok gépei milyen ülőhelykiosztásúak.
Pakolás
Indulás előtt alaposan ellenőrizd a megengedett maximális méretű kézipoggyász és feladható bőrönd méretét és súlyát, mert légitársaságonként, útvonalaktól függően eltérő lehet. A kézipoggyászba pakolj okosan: minden olyan holmit, amire az utazás során szükséged lehet, és megengedett a szállítása tedd bele. Ilyen pl. a pénztárcád, az irataid, a beszállókártyád, a gyógyszereid, egy kulacs, amit a repülőtéren újratölthetsz vízzel. Felülre átlátszó zacskóba tedd a 100ml-nél kisebb folyadékokat. Készülj fel egy esetleges járatkésésre is: az elengedhetetlen gyógyszereid mellett, higiéniai eszközöket is tegyél el.
Szúró, vágó és egyéb tiltott eszközt semmiképp se vigyél magaddal, de például az elektronikai eszközök akkumulátorait csak kézipoggyászban szállíthatod. Szuper hír, hogy már nincs szükség kivenni a táskából az elektronikai eszközöket a biztonsági ellenőrzés során. Tájékozódj a pontos szabályokról!
Biztosítás
Indulás előtt tanácsos utasbiztosítást kötni. Ha már elutaztál, a legtöbb biztosító nem engedélyezi, hogy külföldről intézd. Lehet, hogy a bankkártyához járó szolgáltatás is elegendő, nézz utána. Ha EU-n belül utazol, váltsd ki az ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amellyel orvosi ellátáshoz jutsz az EGT tagállamaiban.
Kijutás a repülőtérre
A budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre saját autóval, taxival, airport shuttle szolgáltatással, közösségi autóval és közösségi közlekedéssel is kijuthatsz.
A BKK 100E Repülőtéri Expressz buszai a Deák Ferenc térről indulnak és az Astoriánál (kizárólag 00:04 és 04:47 között) és a Kálvin téren állnak meg. A járatra külön repülőtéri vonaljegyet kell váltani, amelynek ára 2200 forint. Ezen kívül a normál jeggyel igénybe vehető 200E menetrend szerinti járat is rendelkezésre áll Kőbánya-Kispest és a repülőtér között.
Vonattal Ferihegy vasútállomáson kell leszállni, ahonnan a 200E busszal juthatsz a terminálhoz.
Amennyiben a saját autót választod, van lehetőséged parkolni a a reptéri parkolók (Terminal Parking, City Break Parking, Holiday Parking, Smart Parking) egyikében, vagy a reptérhez közeli parkolókban.
Tervezz úgy, hogy legalább 2,5 órával az indulás előtt érj ki a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Figyelj arra, hogy a kora reggeli órákban a legforgalmasabb a reptér.
Teendők a repülőtéren
Ha nem végezted el online az utasfelvételt, nézd meg a jegyvásárlást visszaigazoló emailben vagy a beszállókártyádon, hogy a 2A vagy a 2B terminálon kell becsekkolnod. Előfordulhat, hogy a beszállókártyán a beszállítókapu szerinti terminált láthatod, ami eltérhet az utasfelvétel szerinti termináltól, ezért a biztonság kedvéért nézz majd rá a járatinformációs monitorokra is. Utóbbi a mérvadó.
Fontos! Ha már becsekkoltál online, van beszállókártyád és csak kézipoggyásszal utazol, akkor egyből sétálhatsz a biztonsági ellenőrzéshez, nem szükséges a check-in pultot meglátogatnod. Ha van feladandó poggyászod, és a légitársaságod lehetővé teszi, használd az önkiszolgáló poggyászfeladást!
Ez a leggyorsabb és legegyszerűbb módja a bőröndöd feladásának: az automaták valamelyikénél a nyomtatott vagy elektronikus beszállókártyádon feltüntetett vonalkód beszkennelése után magad nyomtathatod és helyezheted el a feladni kívánt csomagon a poggyászcímkét. Ezt követően az automatizált feladó pulton – a poggyászcímke beolvasását követően – egyszerűen feladható a poggyász. A helyszínen szívesen segítenek a repülőtér személyzetének tagjai, de helyszíni oktatóvideóról is ellesheted a lépéseket. Ha a járatod esetében nem áll rendelkezésre ez a lehetőség, keresd meg a megfelelő check-in pultot, ahol hagyományos módon adhatod fel a poggyászodat.
Ezután irány a biztonsági ellenőrzés. A Budapest Airport honlapján, illetve a helyszíni monitorokon is láthatod az utasbiztonsági ellenőrzés aktuális várakozási idejét. Szerencsére a leggyorsabbak között van a budapesti repülőtér ebben a tekintetben, de fontos, hogy így is szánj rá elég időt. Bármely zónát használhatod (2A, 2B), ugyanoda jutsz. Üres kulacsod nyugodtad átviheted, bent számos ivókútnál megtöltheted. A modern technológiának hála a laptopokat és egyéb kisebb elektronikai eszközöket már nem kell kivenni a poggyászból az átvilágítás során. A folyadékokat maximum 100 ml-es kiszerelésű tárolókban lehet átvinni a biztonsági ellenőrzésen, ezeket külön, átlátszó és újrazárható tasakba kell tenni.
Családdal a repülőtéren
A családosokat 7 baba-mama szoba, tranziton belül használható babakocsik, 3 tematikus játszótér, szűkítővel ellátott mosdók is várják.
Dohányzás a repülőtéren
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tranzitterületén belül három teraszon van lehetőség dohányozni: a 2A Terminál dohányzóteraszát a FoodCourton keresztül, a 2B Terminál teraszát az útlevélellenőrzést követően, az épületrész 2. emeletén lehet megközelíteni, továbbá a 2A oldalon található 1. utasmólón is rendelkezésre áll ebből a célból igénybe vehető terasz.
Repülőtéri várók
A terminálon belül már több exkluzív repülőtéri váró áll rendelkezésre. A belépés speciális bankkártyával, vagy megfelelő osztályú repülőjeggyel (business, first class) díjmentes, azonban néhány váróba belépő megvásárlásával is bejuthatsz. A tágas, kényelmes lounge-okban többek között korlátlan étel és italfogyasztás, gyors internet, újságok és magazinok, de akár tusoló is vár.
Vásárlás a repülőtéren
A biztonsági átvilágítás utáni üzletekben az utasok adó- és vámmentesen vásárolhatnak bizonyos termékeket (pl. alkohol, parfüm, csokoládé, dohányáru stb.). Az itt vásárolt termékek nem számítanak bele a fedélzetre vihető poggyászokba, tehát ezeket pluszként felviheted. Figyelj arra, hogy mennyiségi korlátozások is lehetnek (pl. hány liter alkoholt vihetsz be egy országba vámmentesen).
Indulás a kapuhoz
Amennyiben nem az indulási kapud közelében vagy, fontos, hogy folyamatosan kísérd figyelemmel a kijelzőn az aktuális állapotot. A beszállást általában 30-40 perccel az indulás előtt kezdik. Ha megjelenik a “boarding” felirat, indulj el a kapuhoz, mert a gép nem vár rád. Schengeni övezeten kívüli járatokhoz, ahová csak útlevéllel utazhatsz, még egy okmányellenőrzésen is át kell esned, ami további időt igényel.
A kapunál nem szükséges a hosszú sor végére beállnod, de amikor látod, hogy már kevesen vannak, indulj te is.
A tartalom a Budapest Airporttal együttműködve készült.