Mennyibe kerül 18 nap Thaiföld a koronavírus után?
Thaiföld sokak kedvelt télből a nyárba úti célja. Nem csoda, hiszen a délkelet-ázsiai ország megannyi lehetőséggel kecsegtet: az álomszép tengerpartoktól és szigetektől kezdve a buja dzsungeleken, Bangkok pezsgő metropoliszán, a buddhista templomokon át az állatos kalandokig itt minden megtalálható. Egy biztos, meglehetősen más, mint Európa, a digitális nomádok paradicsomának is gyakran kikiáltott országról pedig mindig az volt a mondás, hogy „csak odajutni drága”. Bár a Covid után az olcsó repjegyeknek búcsút inthetünk, a mondás szerencsére úgy fest, továbbra is tartja magát.
Thaiföld sokáig zárva maradt a turisták előtt, ami nemcsak nekünk, de a javarészt a turizmusból élő helyieknek is rossz hír volt. Végül október 1-től engedte el a thai kormány az összes, Covid miatt bevezetett beutazásra vonatkozó intézkedést. Noha a helyieken még nagyon sok üzletben látni maszkot, mégis, szerencsére úgy tűnik újra ezerrel pörög a turizmus.
18 nap főszezon
Mi február közepén utaztuk Thaiföldre, ami ott még főszezonnak számít. A helyiek elmondása szerint míg korábban általában decembertől márciusig számolhattak a legtöbb turistával – ekkor végig meleg, de általában száraz idő van -, most már ez simán kitolódik áprilisig.
Mi 18 napot töltöttünk el az országban: Bangkokban kezdtük, majd fapadossal utaztunk át Krabira, végül Phuketen zártuk a nyaralást. A repülőjegyet novemberben foglaltuk, Etihad Airways-zel, oda-vissza kb. 370 ezerért, brüsszeli és Abu Dhabi-i átszállással. Fapadossal picivel olcsóbban is el lehet jutni Abu Dhabiig, mi most a kényelem és a biztonság miatt végül nem azt az opciót választottuk. Bangkokból Krabira a repülőjegy feladott poggyásszal kb. 15.000 Ft-ból jött ki az Air Asiaval.
Mindenhol 3-4 csillagos szállásokat foglaltunk két főre, külön fürdőszobával közel a központi helyekhez. Így például Bangkok Siam negyedében 4 éjszaka két főre kb. 45.000 Ft-ra jött ki, Krabiban az Ao Nang parttól 10 perc sétára 6 éjszaka kb. 100.000 Ft, míg Phuketen a Kata Beach közelében 4 éjszaka kb. 60.000 Ft. Persze az említett árak alatt és felett is bőven találni szálláshelyeket az 5 csillagos restortoktól kezdve a party hosteleken át a bungalókig.
Étkezés
Thaiföldön olyan, mintha mindenki az utcán enne. Nem nagy túlzás: a helyiek jövet-menet egy-egy utcai árusnál szerzik be a reggelit és a vacsorát is és érdemes követni ezt a hagyományt. A helyiek reggel kipakolnak a kis kocsival, sül a hús, a héjában sült krumpli vagy a pad thai, ahogy pedig elfogynak a hozzávalók rövidül az árusok sora. Elsőre persze furcsa, hogy gyakorlatilag a nálunk megszokott reggeli nem létezik, de hamar bele lehet jönni, főleg elnézve a káprázatos gyümölcs választékot.
Az utcai árusoknál ráadásul az árak is a helyiekre vannak szabva: pár száz forintból ettünk kókusztejes malacot nyárson (kb. 300 Ft), mangót ragacsos rizzsel (kb. 400 Ft), roti palacsintát (kb. 200 Ft), főtt kukoricát (kb. 200 Ft), barbecue-s csirkenyársat (kb. 200 Ft) és pad thait (kb. 1000 Ft). Szinte minden sarkon találni friss gyümölcs smoothiet, ezek általában 80 bath körül mozgó, igazi vitaminbombák. A friss kókusz a tengerparton is 40-50 baht (400-500 Ft, egy baht kb. 10 forint) körül kapható, víz a boltban kb. 70 forint, árusoknál 100 forint, a helyi Chang sör kb. 80-150 bahtért frissít, a koktélok nagyjából 130-250 bahtba kerültek.
Persze sokan először félnek az utcai árusnál bevásárolni, de itt is igaz, hogy érdemes a helyiek példáját követni és megfigyelni, mely helyek népszerűek náluk. Azzal nem nagyon lehet mellé lőni. Az éjszakai piacokra hasonló árak vonatkoznak – és kihagyhatatlanok! Szinte mindenhol találhatsz éjszakai piacokat: van olyan, amelyik egész héten nyitva van, mint pl. az Ao Nang Landmark Night Market, míg máshol csak bizonyos napokon települnek ki az árusok, mint például a Phuket Walking Street Night Marketnél, amely csak vasárnaponként van nyitva. Ez egy Phuket óvárosának a szívében, a Thalang Roadon található hatalmas piac, ahol a rengetegféle étel mellett szakaszosan változnak az árusok: kézművesek, ruhások, régiségeket árusítók váltják egymást, de szinte minden sarkon más élő zenészbe is lehet botlani. Egyébként egészen zseniális, hogy bármerre jártunk, szinte minden második helyen élő zene szólt.
Ha valaki még pénztárcabarátabban szeretné megoldani az utazást, az itthoni árakhoz viszonyítva fillérekért vásárolhat be az üzletekben, gyors és olcsó reggelikhez pedig nekünk a 7 Elevennel(éjjel-nappali lánc) is jó tapasztalatunk van a helyben melegíthető szendvicsekkel, kb. 350 forintért. Természetesen az éttermekben már picit jobban belenyúlhatunk a zsebünkbe, de még a Bangkok üzleti negyede melletti felkapott reggelizőben is ki lehetett jönni egy hazai bruncholás árából (igaz, a reggeli itt csirkét jelentett mangós rizzsel); a kwai folyón, a híd melletti étteremben kb. 2500 Ft-ból kijött egy pad thai és sör kombó, míg Phuketen egy Kata beach-nél lévő étteremben kb. 4000-ből lehetett letudni egy leves, pad thai és friss kókusz „menüt”. Desszertnek a verhetetlen kókuszfagyit kókuszban tálalva átlagosan 30-60 bahtért kínálták mindenhol.
Közlekedés
Bangkokban teszteltük a tömegközlekedést, ahol fillérekből be lehet jutni a reptérről a központig magasvasúttal (a jegy 40 baht volt), a buszozás pedig külön élmény, ahol felszállva a kalauznál lehet jegyet venni a megálló bemondásával. Mi főként Grabbel közlekedtünk – ez olyan, mint a Bolt vagy az Uber – és nagyon jó áron sikerült utaznunk, igaz, csúcsforgalomban nehezebb volt kocsit fogni. A bevállalósabbak egyébként motoros Grabet is foghatnak, őket kevésbé fogja meg a városban uralkodó dugó. A legnagyobb élmény azonban kétségtelenül az, ha tuktukkal száguldasz végig az éjszakai Bangkokon. Ez általában árban egy picivel a Grab fölött volt, de simán utaztunk 200-300 bahtért viszonylag nagyobb távolságokon, a lényeg azonban mindig az, hogy előre egyezz meg a sofőrrel és ne hagyd magad eltéríteni az eredeti úti célodtól, mert könnyen behúzhatnak a csőbe egy-egy túlárazott túrával. Phuketen már nagyobb távokat kellett megtennünk, ennek megfelelően Kata beachről a Grabet tulajdonképpen el is felejthettük: a taxi és a tuktuk is kb. 4000-5000 forintos köröket jelentett Pattongra, vagy Phuket óvárosába, de ha rugalmas vagy, buszozni itt is pár száz forintokból lehet.
Túrák, programok
A büdzsénk legnagyobb részét a különféle kirándulások, programok tették ki. Persze ez utazóstílustól függ, hiszen vannak, akik mindent, amit lehet maguknak szeretnek megoldani, míg mások szívesen csatlakoznak kisebb-nagyobb csoportos túrákhoz. Bangkokban, ha egyénileg szeretnéd felfedezni a várost, akkor a főbb nevezetességeknél az alábbi belépőkkel számolhatsz: Királyi Palota 500 baht, Wat Pho 200 baht, Wat Arun 100 baht, Arany Buddha 40 baht. Vezetett túrával, csatornahajózással, a kínai negyeddel együtt kb. 1500-2000 baht-ra jött ki . Krabiról és Phuketről pedig hajós kirándulásokhoz érdemes csatlakozni.
Egyébként mindkét helyen rengeteg cégtől válogathatunk a programok közül és érdemes alkudozni is, van, ahol simán elengedik a felét az árnak. Nagy általánosságban azonban a szigettúrák Krabiról kedvezőbbek – hiszen közelebb is vannak -, mint Phuketről indulva és a nagyobb cégek kb. hasonló programokat is kínálnak. Ezek ára kb. 1000-3000 baht között mozog, de mindenhol benne van a víz, a szállodai transzfer, az ebéd, némi gyümölcs és a nemzeti parki belépők ára is. Utóbbival akkor is számolni kell, ha privát hajót bérlünk és ezek általában nem kis összegek. A túrák ára függ attól is, hogy hosszúfarkú hajóval vagy speed boattal, azaz motorhajóval megyünk-e.
Összességében persze ezerféleképpen élhetjük meg Thaiföldet, hiszen lehet hátizsákkal, a kényelmet beáldozva jóval olcsóbban is utazni vagy felcsavarva a luxusszintet a határ egész a csillagos ég. Az azonban úgy fest, hogy ma is tartja magát, hogy Thaiföldre a kijutás jelenti a legnagyobb tételt. Ott pedig már a pálmafák alatt, a hihetetlen kék víz mellett a magyar árakhoz viszonyítva – főleg a jelenlegiekhez – okosan költve lassan tényleg jobban telelhetünk, mint itthon. Ráadásul az emberek kedvesek, az idő jó, könnyű és olcsó finom és egészséges ételekhez jutni és rengeteg felfedeznivaló vár.