500 méter magas korallzátonyt fedeztek fel a Nagy-korallzátonyon
A tudósok több, mint 500 méter magas korallzátonyt fedeztek fel a Ausztráliában a Nagy-Korallzátonynál, amire 120 éve nem volt példa – jelentette be a Schmidt-óceáni intézet.
A képződményt először október 20-án találták meg, amikor Dr. Robin Beaman, a James Cook Egyetem vezette kutatócsoport víz alatti térképezést készített az északi Nagy-korallzátony tengerfenékéről. A csapat ezt követően október 25-én speciális robottal merülést végzett, ami élőben közvetítette a víz alatti felfedezést. A négy órás tudósítást feltöltötték a Schmidt Ocean youtube csatornájára, ahol bárki végignézheti a felvételeket.
A penge alakú zátony alapja 1,5 km széles, legmagasabb pontja a tengerszint alatt 40 méterrel található. Már ez a nyolcadik Nagy-Korallzátonyhoz kapcsolódó, de különálló zátony Ausztráliában amit az 1800-as évek vége óta felfedeztek, beleértve Raine-szigeten lévő zátonyt, a világ legfontosabb zöld tengeri teknős fészkelőterületét.
A felfedezés azért is különösen fontos, mert az elmúlt néhány évtizedben a Nagy-Korallzátony élővilágának csaknem felét elvesztette, amiben nagy szerepe van a globális felmelegedés okozta korallfehéredésnek is, melynek során a korallok elveszítik színüket és rövid időn belül életképtelenné válnak.