10 ok, ami miatt látnod kell Tunéziát!
Tunézia a magyar turisták számára mindig is vonzó célpont volt. Bécsből közel két órás közvetlen repülőúttal elérhető a közel egymillió főt számláló főváros, Tunisz. Ötcsillagos, jó állapotban lévő magas színvonalú szállodák sorakoznak Dzserba, Monastir, Sousse partjain, ahol májustól egészen októberig garantált a strandidő. Tunéziában sokkal komolyabban veszik az egészségügyi szabályok betartását más arab országokkal ellentétben, ezért nem kell tartanod az ételmérgezéstől. 10 program az ötcsillagos szállodák világán túl.
1. Tevék úton-útfélen
Végre egy hely, ahol nem csak a közlekedési táblákon láttunk tevéket a vadonban. Az ország középső illetve déli részén biztosak lehetünk benne, hogy rengeteg tevével találkozunk. Pontosabban dromedárral, hiszen Tunéziában az egypúpú egyedek őshonosak. Még mielőtt valaki azt hinné, hogy gazdátlanul legelésznek a sivatagban, mindenkit el kell, hogy keserítsek: a dromedároknak gazdájuk van. Évente egy alkalommal az oázisoknál, ahová inni járnak – összefogják őket, hazaviszik szaporítani, majd újra a vadonba engedik a chippel megjelölt állatokat. Habár lehet kapni tevehúst, tevetejet, nem igazán népszerűek a helyiek körében.
2. Star Wars forgatási helyszínek
A Csillagok Háborúja ikonikus film több jelenetét Tunéziában vették fel. Az egyik legkülönlegesebb Mos Espa, ahol Anakin Skywalker és barátai éltek. A díszleteket maga George Lucas rendelte, akinek a tulajdonában állt egészen addig, amíg a tunéziai kormánynak nem adományozta. A sivatag közepén, Tozeurtól 10 kilométerre található épületegyüttes a mai napig jó állapotban van. Nem tudni, meddig lesz így, hiszen senki sem vigyáz rá, a helyiek is előszeretettel látogatják, baráti összejövetelek, vízipipázások helyszínéül szolgál.
3. El jem Amfiteátrum
El jem egykor Tunézia központja volt. A római Colosseum mintájára a 3. században építették az Amfiteátrumot, melynek befogadóképessége 30.000 fő. A világ 3. legnagyobb amfiteátrumának többféle funkciója is volt már. Többek között katonai bázisnak, lakóháznak, erődnek is használták. A turisták számára a teljes épület bejárható. A belépő jelképes 1.000 forint.
4. Kézműves piacok
Tunéziában nagyon sok kézműves vásár, piac található. Az árak nagyon alacsonyak, már 100 forintnak megfelelő dínárért lehet kapni kézzel festett kerámia tányérokat. Népszerűek a hagyományos kapu alakú motívumok és egyéb használati tárgyak. Kötelező alkudni, sokszor tízszeres árról indul a licit. A kofák néhány értelmetlen szót, szóösszetételt tudnak magyarul: hello, szervusz, vizibusz, vagy éppen Majka papa.
5. Magas színvonalú hotelek kedvező áron
Habár a hotelek csillag besorolása nem egyezik meg az európaival, véleményem szerint az egyiptomi hoteleknél magasabb színvonalúak. A magas higiéniai követelmények miatt nem kell tartani a kellemetlen ételmérgezésektől sem. A személyzet kedves, segítőkész, magasabb pozícióban pedig jól beszélnek angolul is. A négy-öt csillagos hotelek ára is 20.000 forint alatt van éjszakánként két főre.
6. Monasztir
Monasztir tengerparti városkában mindig kellemes idő és tiszta égbolt vár. A központban található egy hatalmas erőd, amelyről korábban a tenger felől érkező esetleges ellenséget figyelték. Az nyüzsgő óváros hatalmas színes tereit pálmafák díszítik. Monasztir a strandolni vágyók egyik kedvenc városa, itt található Tunézia két kitűnő homokos tengerpartja is: Skanes és Dkhila. A tiszta, átlátszó víz és a napsütés garantált!
7. Sidi Bou Said
Ez a Santoronihez hasonló, kék-fehérre festett romantikus falu biztosan elvarázsol. Minden épület instagram kompatibilis, két lépést nem tudsz tenni anélkül, hogy ne fotóznál. Minden kapu különböző és csodálatos. A házak fehér kupolái és a pálmafák felett csodás kilátás nyílik a tengerparti kikötőre. A sétálóutcák egész évben tömve vannak turistákkal, de a hatalmas teraszokon biztosan találunk magunknak szabad helyet valamelyik hangulatos kávézóban. Mindenképp próbáljátok ki a street foodként árult édességeket!
8. Boutique hotelek
A boutique hotelek néhány szobás, általában valamilyen téma köré épített, egyedi tervezésű szállások. Leginkább a családias hangulatuk különbözteti meg a nagy szállodaláncoktól. Ilyen típusú hotelből jónéhányat találni Tunézia-szerte.
9. Chott el Dzserid sós tó
A Chott el Dzserid sós tó a száraz évszakban kiszárad. A nagy mennyiségű kitermelt sót exportálják, állítólag télen a magyar utakat is az onnan érkező sóval szórják! A tavat keresztülszeli egy egykor katonai célokra készült betonút.
10. Chebika Oázis
Chebika a Szahara hátárán fekvő természetes oázis. A földből feltörő forrásvíz sokáig a helyiek egyetlen friss ivóvizeként szolgált. Főzésen, tisztálkodáson kívül öntözésre is használják, több száz datolyapálmának ad életet a sivatag közepén. Egy egész falu költözött a hegyoldalra, azonban 1969-ben egy hatalmas esőzés elmosta a kőből, fából épített falut.