Határellenőrzés nélkül utazhatunk Horvátországba és a kunát is elfelejthetjük!
2023. január 1-től Horvátország is hivatalosan csatlakozott a schengeni, valamint az euroövezethez.
Mit jelent ez a kiutazóknak?
Horvátország a 20. ország, ahol mostmár az euró lett a hivatalos fizetőeszköz, mivel valamennyi feltételnek megfelelt a váltáshoz. A jogszabályok elfogadásával az év végéig lezárult a folyamat, így elsejétől már nem horvát kunával, hanem euróval kell fizetnünk, ha kiutazunk. A váltáshoz megállapították azt az árfolyamot, amely szerint a kuna euróvá konvertálódik. Az Ecofin az euró és a horvát kuna közötti átváltási árfolyamot 1 euróra vetítve 7,53450 kunában határozza meg, ami a kuna jelenlegi középárfolyamának felel meg.
Ha maradt korábbi utazásokból horvát kunád, azt semmiképpen se hagyd itthon, ha Horvátországba indulsz, hiszen a korábbi hivatalos fizetőeszközt mindenféle tranzakciós költség nélkül beváltják a bankok, az állami pénzügyi intézet és a Horvát Posta. A későbbiekben pedig korlátlan ideig beváltható a megmaradt kuna a Horvát Nemzeti Bankban.
Már feltűnhetett annak, aki 2022.szeptember 5 óta Horvátországban járt, hogy az árak mind kunában, mind euróban fel voltak tüntetve, amely kettős árjelzést 2023 végéig megtartanak. Még két hétig, tehát január közepéig kunában is lehet fizetni a boltokban, de a visszajárót már euróban kapják az emberek.
A Schengeni övezetbe lépéssel megszűnt a határellenőrzés, amely 15 magyar-horvát határt és 58 horvát-szlovén átkelőhelyet érint. Ez sokaknak jó hír lehet, hiszen ez nem csak az országok között ingázók életét könnyíti meg, de a főszezonban nyaralók kiutazásakor sok bosszúságot okozó hosszú várakozási idő megszűnik a határon és valószínűleg a kígyózó kocsisor is eltűnik.
A Schengeni övezet eddig 25 országot foglalt magába: Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Norvégia, Izland és Svájc. Huszonhatodikként immár Horvátország is csatlakozhatott ebbe a táborba.