Öt tipp, hogy gyors legyen minden folyamat a Budapest Airporton
Egy zökkenőmentes repülés titka a részletekben rejlik – főleg a csúcsidőszakban, amikor a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér termináljában minden eddiginél több, akár napi 55–60 000 utas is áthaladhat. A reptér ilyenkor bővített kapacitásokkal, extra személyzettel és odafigyeléssel készül. Egy kis felkészüléssel te is sokat tehetsz azért, hogy a repülőtéren töltött időd stresszmentes legyen:: íme öt tipp, amivel a leggyorsabban és legkényelmesebben juthatsz át a reptéri folyamatokon!
1. Check-in
Diszkont légitársaságok esetében a díjmentes utasfelvételt az indulás előtt neked kell elvégezned, online. Az adatok helyes kitöltése és a légitársaság szabályzatának elfogadása után letöltheted a beszállókártyád. A check-in-t minden esetben a légitársaság mobil applikációján érdemes elvégezned. Több előnnyel is jár: azonnali üzeneteket kapsz a beszállítás megkezdéséről, indulási kapuról, esetleges késésről vagy törlésről. A beszállókártyát nem kell kinyomtatnod. Ha nincs feladandó poggyászod, a repülőtérre érkezve azonnal mehetsz a biztonsági ellenőrzéshez.
Tudtad? A legtöbb légitársaságnál még becsekkolás után is van lehetőség ülőhelyet vásárolni. Éppen ezért, felesleges előre megtenned, ha nem tetszik a díjmentesen kiosztott szék, a szabad helyek függvényében utólag megváltoztathatod.
Hagyományos légitársaságok biztosítanak ingyenes reptéri utasfelvételt is, de gyorsabb, ha előre kitöltöd az adataid. Sok esetben előre választhatsz különböző menük közül is. Nagyon javaslom a speciális étrendet követő utasoknak!
2. Önkiszolgáló poggyászfeladás
A Budapest Airport lehetőséget biztosít önkiszolgáló poggyászfeladásra is, melynek segítségével pillanatok alatt feladhatod a poggyászod a legforgalmasabb időszakokban is. Jelenleg 14 légitársaság biztosít rá lehetőséget: Wizz Air, Ryanair, Air France, Aegean, Emirates, KLM, Norwegian, Lufthansa, Swiss, Brussels Airlines, Austrian Airlines, Egyptair, Finnair, Korean Air.
A rendszer lényege, hogy az utasok a beszállókártyán feltüntetett vonalkód beszkennelése után maguk nyomtathatják ki a 40 automata valamelyikével és helyezhetik el a csomagon a poggyászcímkét. Ezt követően az automatizált feladó pulton egyszerűen, sorállás nélkül feladható a poggyász. Az automatákat mindkét terminál utasfelvételi csarnokában megtalálod.
Több légitársaság arra is lehetőséget biztosít, hogy az utazás megkezdése előtt több mint két órával feladd a poggyászod. Ez nagyon hasznos lehet, ha el szeretnéd kerülni a napi csúcsidőszakokat.
Ha egyszer kipróbálod, garantáltan nem fogsz többször sorban állni. Itt találod a feladás pontos menetét, valamint egy kalkulátort, amelynek segítségével megnézheted, hogy járatod esetében elérhető-e a szolgáltatás, és ha igen, hány órával az indulás előtt nyílik meg az önkiszolgáló poggyászfeladás lehetősége, emellett az utasfelvétel megnyitásának időpontját is ellenőrizheted.:
3. Fast track – gyorsítósáv
Az utazás megkezdése előtt legalább 2,5 órával érdemes megérkezni a repülőtérre, így biztosan minden kötelező folyamatot stresszmentesen el tudsz végezni. Persze mindenkivel megeshet, hogy egy kicsit később ér a repülőtérre, mint ahogy tervezte. Vannak olyan élethelyzetek is, amikor mindenképp el szeretnénk kerülni a sorbanállást: például ha kisgyermekkel utazunk, vagy mozgáskorlátozott utasként indulunk útnak. Ezekben az esetekben tökéletes választás a Fast Track Lane, vagy másnéven a gyorsítósáv, ahol nem csak pillanatok alatt juthatsz el az ellenőrzésig, de ott is külön sorba kerülsz. A szolgáltatás ára alapesetben 2 700 Ft, de valamennyi prémium szolgáltatásra jogosult utas díjmentesen veheti igénybe. Ezt a légitársaság biztosíthatja (pl.: üzleti osztályú jegy, törzsutasprogram státusz), vagy bizonyos prémium bankkártyákhoz is járat. Jó hír, hogy a legfeljebb 3 éves kisgyermekkel utazóknak, és a mozgáskorlátozott utasoknak ez a szolgáltatás ingyenesen elérhető.
4. Várakozási idő figyelése
A Budapest Airport szinte egyedülálló módon a helyszínen és online is követhetővé tett az aktuális várakozási időket az utasbiztonsági átvilágításnál. A repülőtér honlapján bárki nyomon követheti, hogy melyik terminálon éppen mennyi időt vesz igénybe az ellenőrzés. Az utasbiztonsági ellenőrzés a 2A és a 2B Terminálból is elérhető. Általában a 2A a gyorsabb, és mivel egymástól pár perc távolságra van a kettő, így sokszor érdemes átsétálni. Az átvilágítás után ugyanoda jutsz mindkét esetben.
5. Elektronikai eszközök
A legtöbb idő azzal megy el, hogy nem megfelelően pakolunk a kézipoggyászba és nehezen találjuk meg azokat, amiket ki kell tenni a tálcára. A legfeljebb 100 ml-es kiszerelésű folyadékokat külön átlátszó, újrazárható zacskó kell pakolni. A bébiételeket, kisbabák italait a csomag tetejére tegyük, így gyorsan hozzáférünk. A Budapest Airport modern röntgengépeinek köszönhetően a hordozható számítógépeket, elektronikai eszközöket a legtöbb reptérrel ellentétben itt nem kell kivenni a kézipoggyászból!
Ha ezeket a tippeket követed, a nyári utazásod a repülőtéren is gördülékenyen és stresszmentesen indulhat.
A tartalom a Budapest Airporttal együttműködve készült.