SSD vs. HDD: Melyikre van szükséged?
A munkára és/vagy szórakozásra használt laptopok esetében akár hónapok alatt, de az évek során biztos, hogy rengeteg dokumentum, fotó, zene, film, játék gyűlik össze, amely a tárhely kapacitását jelentős mértékben csökkenti.
A tárhely telítődése a gép belassulását eredményezi, a megoldást pedig az adattároló eszköz bővítése jelenti. De az optimális teljesítmény érdekében is szükség lehet a tárhely növelésére. Lehet, hogy itt az ideje a hardverfrissítésnek. De vajon egy olcsóbb merevlemezt (HDD) vagy egy gyorsabb SSD-t kell beszerezned? Mi a kettő között a különbség a sebesség, a kapacitás, a költségek és az élettartam szempontjából?
SSD vs. HDD
A két típus fizikai specifikációkban hasonló, azonban az adattárolási módban eltér egymástól.
Az USAnotebooknál kapható SSD-k újabb technológiát használnak, amely az adatokat azonnal elérhető memóriachipeken tárolja. Gyorsabbak, csendesebbek, kisebbek, kevesebb energiát fogyasztanak és tartósabbak.
A HDD-k olcsóbbak, nagyobb tárolókapacitással rendelkeznek, és sérülés esetén könnyebb az adatok helyreállítása.
A szilárdtest-meghajtó (SSD) és a merevlemezes meghajtó közötti fő különbség az adatok tárolásának és elérésének módja. A HDD-k mechanikus forgó lemezeket és mozgó író-olvasó fejet használnak az adatok eléréséhez, míg az SSD-k flashmemóriát.
Miért hasznos az SSD laptopok esetében?
Az SSD-ket gyakran használják laptopokban, mert nem mechanikusak, ütésállóak, vagyis jobban viselik az eszköz hordozásából eredő rázkódásokat. Továbbá kevesebb energiát igényelnek, ami jobb akkumulátor-üzemidőt jelent. Míg az alacsonyabb árfekvésű laptopok még mindig hagyományos, olcsóbb merevlemezzel készülnek, a legtöbb középkategóriás és csúcskategóriás gép SSD-vel van felszerelve.
A hibrid számítógépekben mindkét meghajtótípus megtalálható – az operációs rendszer (OS), az alkalmazások és a leggyakrabban használt fájlok SSD-re vannak telepítve, míg a többi adat HDD-n található.
A gyorsaság, élettartam kérdése
Az SSD-k és a merevlemezes meghajtók közötti sebességkülönbség jelentős. Az SSD-k minden téren rendkívül gyorsak, de a sebességkülönbség bizonyos feladatok elvégzésekor még hangsúlyosabb, például hatalmas fájlok másolásakor és mozgatásakor, valamint a több ezer kisebb fájlból álló 4K-s adatblokkok olvasási/írási műveletei esetén válik nyilvánvalóvá. SSD telepítése jelentős sebességnövekedést eredményez.
Az SSD cellák élettartama korlátozott, azonban a kopáskiegyenlítés elvének köszönhetően ha a nap 24 órájában írnál adatokat, akkor is évtizedekbe telne, mire a meghajtó tönkremenne. A modern SSD-k élettartama legalább olyan hosszú, mint a HDD-ké.
A tárolókapacitásban nincsenek különbségek a két meghajtótípus között.
Bármelyiket is használod, az adatok védelmének legjobb módja a külső tárolóeszközökre vagy felhőalapú tárhelyre történő rendszeres biztonsági mentés.
Laptopvásaárlás, bővítés előtt mérlegelj: amennyiben a gyorsaságot és a megbízhatóságot tartod elsődlegesnek, SSD-vel szerelt laptopot válassz.