Takarékos, meleg otthonok levegő-víz hőszivattyúkkal
Hazánkban is egyre többen ismerik fel a megújuló energiát használó, energiahatékony hőszivattyús fűtési rendszerekben rejlő lehetőségeket, és ennek hatására egyre többen váltanak erre a hagyományos, fa vagy gáz fűtőanyagot használó megoldásokról.
Az új építésekre vonatkozó közel nulla energiaigény is indokolttá teszi a hőszivattyúk használatát, ugyanis általa teljesíthető a megújuló energiával fedezett 25% energiaigény. De egyes esetekben meglévő fűtésrendszerek korszerűsítése is megoldható hőszivattyúk segítségével. Cikkünkből megtudható, milyen előnyökkel szolgál még a hőszivattyús fűtés.
A hőszivattyú és típusai
A Zone Klíma hőszivattyúk telepítésével foglalkozik, tapasztalt szakemberei a legjobb márkák levegő-víz hőszivattyúinak beépítésével, személyre szabott megoldásokkal vállalják költséghatékony és okos otthonok kialakítását.
A korszerű hőszivattyúk a külső környezet, a levegő, a talajvíz és a föld hőjét használják a fűtési energia előállítására. A hőforrástól függően a hőszivattyúknak 3 alapvető típusát különböztetjük meg: a levegő-víz, a víz-víz és a geotermikus berendezéseket, de ide tartozik még a működését tekintve a fűtő klíma is, amelynél mind a hőforrás, mind a hordozó közeg a levegő.
A hőszivattyú működése
A legmodernebb hőszivattyúk nemcsak az otthonok fűtésére, hanem a használati meleg víz előállítására, illetve klimatizálásra is alkalmasak. A természetes hőátadás elvén működnek, az alacsonyabb hőmérsékletű közegből hőt vonnak el és azt a magasabb hőmérsékletű helyre szállítják.
A hőszivattyú kb. 25%-nyi elektromos energiát használ a szivattyú meghajtásához, a 75%-nyi hőenergiát a környezetből nyeri, így nemcsak energiatakarékos, de környezetbarát is.
A leggyakrabban telepített levegő-víz hőszivattyúk esetében a hőforrás a környezet levegője, míg a hordozóközeg a fűtési rendszerben keringetett víz, amely a hőleadóknak adja le az energiát. Ideális esetben alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel, padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel üzemel, de egyes típusai radiátorokkal is működtethetők, így felújítás esetén is alternatív megoldást jelenthetnek.
A levegő-víz hőszivattyús fűtési rendszerek előnyei
Az elektromos energiával üzemelő levegő-víz hőszivattyú hőtermelésre zöld energiát használ, ezáltal károsanyag-kibocsátása zéró, de napelemmel kombinálva 100%-ban klímasemlegessé, szolgáltatófüggetlenné tehető.
Áramfogyasztása a külső és a belső hőmérséklet különbségének függvénye, vagyis minél hidegebb van odakint, annál több energia szükséges a hőmérséklet biztosításához. A korszerű berendezések -25 ℃-ig hatékonyan üzemeltethetők, vagyis a hazai téli viszonyok mellett gazdaságosan használhatók.
A berendezések hatásfokát a COP érték írja le. Általánosságban 1 egység befektetett energiával 3-5 egység hőenergiát termelnek, hatásfokuk 3-500% a berendezés, a fűtési rendszer és a hőmérséklet függvényében. Megéri tehát ezt választani!