Ausztria legszebb kisvárosai télen is elvarázsolnak
Ausztriában a december az adventi vásárokról szól, a tél hátralévő részében pedig, januártól márciusig a síelők veszik birtokba a legmagasabb hegyeket. De mit csináljon az, aki síelni nem tud szeret, a karácsonyi forgatagról már rég lekésett, de mégis szívesen megnézné Ausztria téli arcát?
A városnézéssel például nem lehet mellélőni, a legnagyobb osztrák városok, Bécs, Salzburg, Graz, Innsbruck vagy Linz rengeteg kulturális programot kínálnak. És persze ott vannak a kisebb, romantikus hangulatú települések, amelyek adventi fények nélkül is elvarázsolják a turistákat. Indulhatunk?
Ausztria ékszerdoboza, Hallstatt
7000 éves múltra tekint vissza Hallstatt, Salzkammergut gyöngyszeme, amely különleges tóparti fekvésével, hagyományos házaival azonnal belopja magát a látogatók szívébe. Hallstatt szűk utcáin egymást érik az üzletek, éttermek és kávézók, télen pedig, amikor hó fedi a tájat, festői látványt nyújt a hegy és a tó között elterülő település, közepén a gótikus templommal. Szerencsére autóktól nem kell tartani a belvárosban, a település szélén nagyobb parkolókban hagyhatjuk a kocsit és onnan sétával érhető el a központ.
A helyszűke igencsak kreatívvá tette a helyieket, a szikla lábánál sokszor egymásra építették a házakat, így kertnek már nem mindig maradt elég terület. Hogy ne maradjanak fa nélkül, az épületek közvetlen közelébe ültették a gyümölcsfákat és felfuttatták azokat a falon. Hasonló megfontolásból készült el a Csontház, a város legbizarrabb látnivalója, benne az egykori hallstattiak koponyáival. A templom kertjében található temetőben ugyanis egy idő után kevés lett a hely, ezért a halottak maradványait 10 évente kiássák, majd koponyájukat kifehérítik, és a Csontházban helyezik el.
Mielőtt az idegenforgalom fellendült volna, a helyeik többsége a közeli sóbányában dolgozott (állítólag a város neve is innen ered, kelta hagyományok szerint „a só helye” kifejezésből). A világ legrégebbi ismert sóbányáját bárki felkeresheti, mivel annak egy része 2002 óta múzeumként működik.
Hallstatt az egyik legnépszerűbb település Ausztriában, nem csoda, hogy 1997-ben felkerült az UNESCO Világörökségi listájára. Sőt, a híre Európán is túl jutott, Kínában ugyanis felépítették az osztrák kisváros másolatát…
Bad Ischl, a monarchia népszerű fürdővárosa
Ahogy neve is mutatja, Bad Ischl igazi fürdőváros, ahol a romantika és a történelem kéz a kézben jár. Az Ischl-folyó partján fekvő város fénykorát Ferenc József uralkodása alatt élte, itt volt ugyanis a császári család hivatalos nyári rezidenciája. A Seeauerhausban (ma városi múzeum) ünnepelték az uralkodó születésnapját és ebben az épületben került sor Sissivel való eljegyzésére is. Esküvői ajándékként a házaspár egy nyári kastélyt kapott a városban, ez lett a későbbi Császárvilla, amely napjainkban múzeumként működik (januártól márciusig szerdánként tart nyitva és óránként indul tárlatvezetés).
De nem csak uralkodók időztek szívesen Ischlben, hanem olyan zenei kiválóságok, mint Johann Strauss, Johannes Brahms vagy Lehár Ferenc is kedvelték a fürdővárost (a Lehár-villában múzeum látogatható, nyaranta operett gálát rendeznek a tiszteletére).
Ischlből senki ne távozzon anélkül, hogy ne kóstolná meg az innen származó süteményt, az islert! Erre a legautentikusabb hely a Pfarrgasse 7. szám alatt található Zauner Cukrászda, amely egykor udvari beszállító volt és ma is a monarchiabeli hangulattal fogadja a vendégeket.
És ha már megnéztetek minden nevezetességet, esetleg kipróbáltátok a híres termálfürdőt, irány a korcsolyapálya! November 24. és február 25. között a Színház és Kongresszusi Ház előtt 1.200 m²-es koripálya várja a téli sportok szerelmeseit. Napi belépő felnőtteknek 6 EUR.
St. Gilgen, a Mozartfalu
Salzburgtól 29 km-re, a Wolfgangsee partján fekszik ez az aprócska település, St. Gilgen, amely népszerűségét elsősorban festői környezetének köszönheti. Ha Salzburg felől közelítjük meg, érdemes már a város szélén található pihenőhelynél megállni, és onnan megcsodálni a tavat, valamint a partján elterülő St. Gilgent. Pazar látvány, főleg télen! Ennél is magasabbra visz a város délnyugati részéről induló kabinos nosztalgiafelvonó, a Zwölferhorn 1522 méteres csúcsáról tiszta időben lélegzetelállító panoráma nyílik a környékre.
A központban sétálva nem lehet nem észrevenni a városháza előtt álló Mozart-kutat, amely fiatal hegedűsként, madaraktól körülvéve ábrázolja a zeneszerzőt. A témaválasztás nem véletlen, St. Gilgen hűen ápolja Mozart emlékét még úgy is, hogy állítólag a zeneszerző soha nem járt a városban. Itt született viszont a későbbi csodagyerek édesanyja, Anna Maria Pertl, az Ischlerstrasse 15. számú házban a család emlékkiállítása látható.
St. Gilgenben nem csak felvonóval vagy autóval lehet közlekedni, hanem hajóval is. A Wolfgangsee partján fekvő településeket menetrendszerű hajójárat köti össze, nem csak nyáron, télen is remek program!
Alpbach, a tiroli csoda
Ausztria nyugati részén, egy napsütötte fennsíkon kb. 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekszik Alpach, amely 1983-ban kiérdemelte az “Ausztria legszebb faluja” címet.
A kitüntetést máig szívesen emlegetik a helyiek, ami nem csoda, hiszen bármerre nézünk, jellegzetes alpesi faházak sorakoznak az utcákon, egységes városképet teremtve ezzel. A hagyományos építészeti stílust Alpbachban törvény védi, ennek köszönhető, hogy a XXI. században is sikerült itt megőrizni az igazi, hamisítatlan tiroli hangulatot.
Az alpesi kisváros elsősorban a síelni vágyókat vonzza, de a sítúrázás, szánkózás és a siklóernyőzés is kedvelt téli sportnak számít. Aki még ennél is különlegesebb élményekre vágyik, mindenképp próbálja ki a tiroli lovasszánt!
Lienz – egy csipetnyi Olaszország Ausztriában
3000 méteres hegycsúcsok között, a Dráva és az Isel folyók között fekszik Lienz, ahol az olasz határ közelségének köszönhetően igazi dolce vita hangulat fogadja az ide érkezőket. Nyáron sem napfényben, sem pálmafákban nincs hiány a tiroli kisvárosban, télen a Dolomitok látványa kárpótol a hűvösebb időjárásért.
A középkorban alapított városban történelmi látnivaló is bőven akad, a leghíresebb a Bruck-kastély, amely Gorizia gróf erődítménye volt (ma múzeum). A dominikánus kolostort Klösterle néven emlegetik, 1220-ban alapították, így az egyik legrégebbi épület a városban.
A Dolomitenbad medencéiben télen is érdemes megmártózni, a Tristacher-tónál pedig 50.000 m²-nyi természetes jég várja a korcsolyázás szerelmeseit.
Természetesen a lista nem teljes, hiszen rengeteg festői kisváros várja még Ausztriában, hogy felfedezzük. Nektek melyik település a kedvencetek?