Különleges belföldi kirándulóhelyek, ahol télen is akad látnivaló
Hova utazzunk télen? Vannak, akik a melegebb éghajlatra esküsznek és január-februárban meg sem állnak a trópusokig, de akadnak olyanok is, akik az itthoni időjárásból próbálják kihozni a maximumot. A következő, belföldi kirándulóhelyekkel nem lehet mellélőni, hiszen minden évszakban tudnak meglepetést okozni. Sőt, ha szerencsénk van, télen a hófedte tájban is gyönyörködhetünk akár az Északi-középhegységben, akár a Bakony vagy a Mecsek területén.
Galya-tető
Magyarország harmadik legmagasabb hegycsúcsa, a 964 méter magas Galya-tető a Mátra egyik kedvenc kirándulóhelye – télen is. Hogy miért? A környék tele van szebbnél szebb túraútvonalakkal, a mátrai síparkban egész télen lehet síelni és hócsúszdázni, és e rengeteg élmény mellé egyre több hotel biztosít szálláslehetőséget (ld. hoteltesztünket).
Galya-tető emblematikus látnivalója a kilátó, amely 1934-ben épült és néhány éve újították fel. A 960 méteres tengerszint feletti magasságban álló torony tetejéről csodálatos kilátás nyílik a környező hegyekre. Hazánk legmagasabb pontja, a Kékes-tető könnyen észrevehető, de tiszta időben akár Budapestig vagy a Magas-Tátráig is ellátni. A kilátó szomszédságában találjuk a megújult Galyatető Turistacentrumot, ahol szálláshelyek, bisztró és kávézó, valamint egy túrabolt is helyet kapott.
Megyer-hegyi tengerszem
Hazánk egyik legszebb természeti jelenségének tartják a Sárospatak közelében található Megyer-hegyi tengerszemet, amely egy hajdani malomkőbánya területén alakult ki, majd a természet alakította tovább és nyerte el jelenlegi formáját.
A 6,5 méter mély tavat néhol 70 méter magas sziklafalak veszik körül, az egyik legszebb kilátás a tóra az egykori bánya pereméről nyílik. A tavat a Malomkő tanösvényen keresztül tudjuk megközelíteni, az itt sorakozó tájékoztató táblák részletes információkat adnak a bánya történetéről és a tengerszem kialakulásáról. Nem könnyű túra (főleg télen), de a lélegzetelállító látvány mindenért kárpótol!
Cuha-patak völgye
A Bakony egyik legszebb völgyének tartják a Cuha-patak mellett húzódó szurdokot, amelynek bebarangolása bármely korosztály számára élmény lehet.
A Bakonyszentlászló-Vinye vasútállomás közeléből induló körtúra hossza kb. 13 km hosszú, de ha valaki ezt soknak találja, kb. félútnál, Porva-Csesznek vasútállomástól vonattal is visszautazhat a kiindulási pontra. A túraútvonal vadregényes természeti környezetben kanyarog, érinti a bakonyi betyárok búvóhelyeit, a titokzatos barlangokat és elhalad egy tanösvény mellett, ahol táblák jelzik a legfontosabb tudnivalókat. Olvadás vagy esőzések után, amikor magasabb a vízállás, kalandos túrára számítsatok, hiszen az út többször is keresztezi a patakot. De egy vízálló bakancs és egy kis szökdelés a köveken minden problémát megold!
Óbányai völgy
A Kelet-Mecsek romantikus környezetében található Óbányai-völgy Óbánya és Kisújbánya települések között húzódik és tele van természeti csodákkal.
A túra kiindulási pontja a festői szépségű sváb zsákfalu, Óbánya, amely önmagában is megér egy kirándulást. A Fő utcán végigsétálva mindkét oldalon hangulatos kis házak sorakoznak, de a faluból kiérve azért természeti látnivaló is bőven akad. Találunk itt Pisztrángos-tavakat, a völgyben megcsodálhatjuk a Csepegő-sziklát, a legkülönlegesebb látványosság pedig a Ferde-szikla, amelynek lapos mészkőrétegein vízesésszerűen folyik le a patak vize. Lenyűgöző látvány! A közeli Cigány-hegyen egy kilátó is épült, amelyről csodás kilátás nyílik a Mecsekre és legmagasabb pontjára, a Zengőre.
Lillafüred
Talán Lillafüredet senkinek nem kell bemutatni, hiszen a Palotaszálló és a mellette elterülő Hámori-tó a legnépszerűbb belföldi kirándulóhelyek egyike.
Azt azonban már kevesebben tudják, hogy Lillafüreden két barlang is várja a látogatókat, hazánk legmagasabb vízesését pedig nem csak tavasszal érdemes megszemlélni. A 20 méter magas vízesés –bármilyen meglepő is- nem a természet alkotása. Amikor 1930-ban a szállót építették, elterelték a Szinva-patakot, így jött létre a vízesés, amely télen, befagyott állapotában is lenyűgöző látványt nyújt. A vízesés mellett található mésztufabarlangban (Anna-barlang) vezetett túrákat, sőt néha esküvőket is tartanak, míg a cseppköveiről híres Szent István-barlangban akár a Mikulással vagy Jancsival és Juliskával is találkozhatunk (cseppkő formájában persze).
És Ti hol kirándultok télen?