A leggyakoribb hibák a hajápolásban
Amikor a vágyott egészségesen fénylő hajkorona helyett csak egy töredezett, fakó “szénakazal” található a fejünkön, akkor jogosan tesszük fel magunknak a kérdést, hogy vajon mit rontottunk el.
A hiba oka pedig többnyire a helytelen hajápolásban keresendő, de szerencsére ezen könnyen lehet segíteni, ha változtatunk egy kicsit az eddig megszokott rutinunkon. Nézzük a leggyakoribb hajas “baklövéseket”!
Túl gyakori hajmosás
Rengetegen küzdenek gyorsan zsírosodó hajjal, a zsírréteg ellen pedig a lehető legkézenfekvőbb megoldást választják – azaz megmossák. A túl gyakori mosással viszont az a gond, hogy kiszárítja a fejbőrt, ami ezáltal fokozott faggyútermeléstre kapcsol, vagyis a haj még jobban fog zsírosodni.
Ez akár odáig is vezethet, hogy minden egyes nap kénytelenek leszünk hajat mosni, hiszen pár óra leforgása alatt ismét megjelenik a zsírréteg. Hogy ezt megelőzzük, lehetőleg ne mossuk meg a hajat heti kettőnél többször, és használjunk direkt zsíros hajra való termékeket. Két mosás közt pedig frissítsük fel a hajat száraz samponnal, és hordjunk olyan frizurát, ami ügyesen leplezi, hogy a hajunk nem frissen mosott.
Nem a megfelelő hajápolókat használjuk
Alapszabály, hogy sampont a haj töve szerint, balzsamot és pakolást pedig a hossza szerint választunk. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy például zsíros tövű, de száraz végű hajra zsíros hajra való sampont, ám száraz, töredezett hajra való balzsamot használjunk.
Ezenfelül ügyeljünk arra, hogy a sampont csak a hajtövekre vigyük fel, ne dörzsölgessük végig az egész hosszán, a balzsam viszont ne érintkezzen a fejbőrünkkkel. A mosás után kiegészítésként használhatunk hajvégápolót vagy regeneráló eszenciát – a Helia-D Regenero termékekből akár a komplett hajápolási rutinunkat is összeállíthatjuk.
Csak kívülről ápoljuk a hajunkat
A hajnak nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is szüksége van a táplálásra. Ehhez pedig elengedhetetlen például a bőséges folyadékfogyasztás, illetve az egészséges táplálkozás. Persze manapság ez elég nehezen kivitelezhető, de a szükséges tápanyagokat szépségvitaminokkal is pótolhatjuk.
Ha rendszeresen fogyasztjuk, akkor nem csak a hajunk lesz erősebb és egészségesebb, hanem a bőrre és a körmökre is jó hatással lesz.
Gyakran tesszük ki a hajat a káros külső hatásoknak
A haj állapotán rengeteget ronthat a kémiai hajfestékek használata (főleg, ha szőkítésről van szó), illetve a gyakori hajvasalás, göndörítés, illetve a forró levegős hajszárítás. Ezeket igyekezzünk minimalizálni, a festéket pedig kiválthatjuk kíméletes, növényi alapú alternatívákkal vagy színezőkkel.
Mindig óvatos mozdulatokkal fésüljük a hajunkat, hanyagoljuk a durva, hirtelen mozdulatokat, és a gubancokat is óvatosan bogozzuk ki. Nagyon dús vagy göndör hajhoz használjunk ritka fogú fésűt.
A hosszú hajat alváshoz érdemes laza kontyba tekerni vagy befonni, valamint aludjunk selyem párnahuzaton, ami nem dörzsöli a hajszálakat, ezáltal fognak elgyengülni és letöredezni.