Jó ötlet-e vakondhálót telepíteni a kertbe?
Napjainkban szinte alapkövetelmény egy kerttel szemben a tökéletes, ragyogó zöld gyep, amely nem tűri a csúfos vakondtúrásokat, ezért sokan telepítenek kertjükbe vakondhálót.
A korábbi vegyszeres kezelésekkel szemben a vakondháló valóban kíméletes és biztos megoldást jelent a hasznos, ám kertünk esztétikája ellen vétő vakondok távol tartására, ám ennek a módszernek is vannak árnyoldalai. Ezeket szeretnénk bemutatni, hogy a nagy döntés előtt a másik oldalról is legyenek az információid.
Vakondháló: vakond volt, nincs?
A napjainkban népszerű vakondhálót a terep rendezésekor, füvesítés előtt célszerű lefektetni a kert teljes területén, általában a föld és a fű közé. Ezt módosíthatja az automata locsolórendszer, amelynek esetleges javításai miatt célszerű az alá telepíteni.
A vakondháló ugyan megakadályozza a kis hasznos kártevőket a fű elcsúfításában, ám azt a problémát semmiképp nem oldja meg, hogy a vakond el is hagyja birtokunkat. A vakondháló alatt továbbra is vígan fúrja majd a járatait. A Kertfüvesítés Tudástárában erről és még sok hasznos, kerttel kapcsolatos információról olvashatsz.
Megéri-e vakondhálót telepíteni?
Először is, a vakondháló installálása drága mulatság, főleg, ha még öntözőberendezést is telepítesz, hiszen akkor kb. 30 cm mélyre kell, hogy kerüljön. Nemcsak a hálóért, hanem a földmunkáért is sokat kell fizetned.
Persze közvetlen a gyepszőnyeg alá való telepítésnek is megvan az árnyoldala, a vékony földréteg ugyanis nem akadályozza meg, hogy a vakond alapos földmunkája ne látsszon meg a kerteden a gyönyörű pázsit alatt. És egy gyepszellőztetés, növényültetés is tönkreteheti a kis mélységbe ásott hálót, akkor pedig a védelemnek annyi. De egy újrafüvesítés esetén is megszűnik a vakondbiztonság.
És belegondoltál-e abba, hogy a műanyag vakondháló milyen hatással van a környezetre, hova kerül egy esetleges földkitermeléssel? Ha nem szeretnéd tovább növelni ökológiai lábnyomodat, más módszert ajánlunk.
Alternatív módszerek vakondháló helyett
Népi hagyomány szerint a kertek kerítésvonalára ricinust ültettek, ez ugyanis vakondűző hatással rendelkezik, mivel a szagát ki nem állhatja a kis földtúró. Használhatsz ricinustartalmú vakondűző granulátumot, de megoldás lehet a ricinust tartalmazó füstpatron alkalmazása is.
Talajfertőtlenítéssel is védekezhetsz a vakond ellen, amelyek a táplálékait távolítja el, ezáltal elveszti a csemegéit, máshol keres élelmet magának.
A vakondok a tömör talajokat részesítik előnyben, ezekben ugyanis nem omlik a fejükre a számos járat a kötött talajnak köszönhetően. Így tehát a talaj szerkezetének javításával, talajkondicionálással is sokat tehetsz ellenük.Megfigyelések alapján ez egyértelműen kijelenthető.
Ha a fentiek ellenére is a vakondhálót választod, mindenképp szakszerűen, precízen rakd vagy rakasd le, mert drága mulatság, és különben több bosszúságot fog okozni, mint amennyi hasznot hajt. És ne feledd, hogy a vakond táplálékért érkezik a kertekbe, így ha távol tartanád, nem elég a vakondháló, folyamatosan védekezned kell az őt odacsábító kártevők ellen is.