Az aranyér gyógyítása műtéttel és anélkül
Az aranyér sajnos ma már népbetegségnek számít, sok embernél jelentkeznek a jellemző tünetek. Viszont nem mindenki fordul ezekkel orvoshoz, mert kínosnak találja, hogy panaszairól beszámoljon. Pedig ha minél előbb konzultál valaki egy proktológussal, annál nagyobb az esély arra, hogy elkerülje a műtétet.
Beszéljünk a tünetekről!
Mindenki hallott már az aranyérbetegségről, sajnos a jellemző tünetek sokaknál megtalálhatók. Ezek lehetnek többek közt a nehéz székelés, a végbél viszketése, esetleg váladékozása, a véres széklet és a fájdalmas érduzzanat a végbél nyílásánál.
Ha bármelyiket is tapasztaljuk, érdemes felkeresni egy specialista központot: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ magánrendelő az egyik legismertebb: előzékenyen fogadják a pácienseket, barátságos légkörben professzionális módon gyógyítanak. Itt nyugodtan lehet beszélni a kínzó tünetekről, a tapasztalt proktológusok elől nem kell semmit elhallgatnunk.
Mivel ők naponta fogadják az aranyérpanaszokkal küszködő embereket, jól tudják, mennyire fontos a támogató környezet.
A vizsgálat első felében kerül sor a diagnosztizálásra: a feltáró beszélgetés és a kivizsgálás során megállapítják, hogy külső vagy belső aranyérről, egyáltalán aranyérről van-e szó. Ha ez utóbbi, akkor megállapítják, melyik stádiumban van: ezért sem szabad eltitkolni a tüneteket.
Ezt követően egyénre szabott tanácsadás történik: a lehetséges gyógymódokkal ismertetik meg a betegeket. Mik lehetnek ezek?
Aranyér gyógyítása műtét nélkül
Ma már szerencsére nem feltétlenül van szükség műtétre az aranyér esetében. Ha a belső aranyér még nem esik előre, azaz nem került a végbélen kívül, akkor egy gyors és fájdalommentes eljárással orvosolható a probléma.
Ilyenkor általában a teljes gyógyulást igénylő gumigyűrűzést javasolják, ennek a kezelésnek a hivatalos neve: Barron-ligatura. Ezt gyakran kiegészítik infravörös égetéssel is. Az aranyér felső részét – ahol nem fáj – gyűrűzik, így az 3-4 nap alatt elfonnyad, majd az elhalt rész a gumigyűrűvel együtt a széklettel távozik.
Gyors és hatékony ez az eljárás, nem igényel életmódbeli változtatásokat a felépülés idején, sem kórházi tartózkodást. A fürdés, a székelés mehet ugyanúgy, mint eddig.
A teljes gyógyulás 6-8 hét múlva következik be: kéthetente szükséges elvégezni a kezelést, 3-4 alkalommal kell megjelenni a rendelőben.
Aranyér kezelése műtéttel
A műtéti kezeléseknek két fajtája van: ma már a lézeres verziót (szaknyelven: LHP) alkalmazzák leginkább. Ez is fájdalommentes, mindössze 20-25 perc alatt végeznek is vele. Nagyobb belső aranyerek esetén jön szóba ez az eljárás: a lézersugár segítségével fonnyasztják el az ereket.
A hagyományos, altatásban végzett műtéttel szemben kíméletesebb, a felépülés is gyorsabb. Sebek, varratok nincsenek, s csupán néhány hétig tapintható majd egy kis duzzanat a végbélnél. Pár napos pihenő után lehet újra munkába állni.
A fenti kezeléseket mind elvégzik a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőiben, de hogy melyik kinek javasolt, az egyéntől függ.