Izgalmas kikapcsolódás a családnak – hőlégballonozzunk!
Ha valami különleges kikapcsolódást szeretnénk a családdal szabadidőnkben, akkor remek programlehetőséget kínál egy hőlégballonos sétarepülés. Hogyan foglalhatunk időpontot egy ilyen kirándulásra? Mit kell tudni a sétarepülésről? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Az első lépés: időpontfoglalás
Ha már elhatároztuk, hogy hőlégballonnal fogunk repülni, akkor célszerű először is időpontot foglalni. A Goballoon sétarepülései már Szegeden is indulnak, így lehetőségünk nyílik a magasból megtekinteni a csodálatos alföldi tájat.
Az időpontot rendszerint 4-6 héttel a tervezett utazás előtt javasolt foglalni, így biztosan lesz helyünk a választott napra. A sétarepülésekre megváltott beszállókártya egy évig érvényes, ezen időszak alatt tudjuk felhasználni. A beszállókártyánk birtokában tudjuk lefoglalni az időpontot, tehát ha úgy tetszik, a jegyünk megváltása a nulladik lépés.
Jó, ha tudjuk, hogy a beszállókártyát nem lehet visszaváltani, átruházni azonban igen.
A repülés lemondása az időjárás miatt
Annak érdekében, hogy a sétarepülés maximálisan biztonságos legyen, a hőlégballonos kirándulásokat koordináló csapat folyamatosan nyomon követi az időjárás alakulását. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy a felszállás veszélyes lehet, lemondják az eseményt.
A felszállásról minden esetben a pilóta dönt. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy a felszállás veszélyes lenne, minimum 3 órával az indulás előtt lemondja, amiről sms-ben tájékoztatják a résztvevőket. Ha már több mint 3 órával az indulás előtt egyértelművé válik, hogy nem fog tudni felszállni a ballon, akkor arról haladéktalanul tájékoztatják az utasokat.
Ilyenkor a szervezők felajánlanak egy másik időpontot. Mivel a beszállókártyánk egy évig érvényes, nem kell ebben az esetben sem kétségbe esni. Ha nem jó nekünk a felajánlott időpont, nincs más teendőnk, mint nézni egy másik megfelelő időpontot, és minél előbb lefoglalni.
A hőlégballonos repülés sajátosságai
Felmerülhet bennünk, hogy más légi járművek is felszállnak egy kicsit nagyobb szélben, hőlégballonnal miért nem lehet?
Egyrészt laikusként nem tudjuk megítélni, hogy mekkora az a szélerősség, ami már veszélybe sodorhat bennünket – és ezt más légi járművek esetén sem tudjuk, hacsak nem vagyunk szakmabeliek. Másrészt fontos tudni, hogy a hőlégballont nem lehet irányítani, teljes mértékben az uralkodó szélirány szabja meg az útvonalát. Ezért is jelent akkora kalandot egy ilyen kirándulás.
További sajátosság a hőlégballonozással kapcsolatban, hogy tavasztól őszig csak kora reggel, a napfelkelte utáni pár órában, és este, naplemente előtt lehet felszállni. Ennek oka a meleg feláramlásokban keresendő, melyek a melegebb évszakokban megnehezítik, vagy teljesen ellehetetlenítik a hőlégballonok felszállását.
Láthatjuk tehát, hogy a hőlégballonos repülésre jelentkezés egyáltalán nem is bonyolult, így mindenképp érdemes elgondolkodni egy ilyen program szervezésén.