accomodation-stars Created with Sketch. 004-slumber Created with Sketch. 010-airbnb Created with Sketch. Group 2 Created with Sketch. Group 2 Created with Sketch. 006-lamp Created with Sketch. 005-calendar Created with Sketch. keyboard-right-arrow-button copy 14 Created with Sketch. keyboard-right-arrow-button Created with Sketch. keyboard-right-arrow-button Created with Sketch. keyboard-right-arrow-button Created with Sketch. Combined Shape Created with Sketch. 002-departures Created with Sketch. Group Created with Sketch. 009-heart Created with Sketch. list Created with Sketch. megaphone Created with Sketch. 003-luggage Created with Sketch. Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon help Created with Sketch. Group 3 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. Instagram Created with Sketch. youtube Created with Sketch. Path Copy 2 Created with Sketch.

Krónikus gyulladás, a “néma gyilkos”

utazomajom /

A gyulladásokat sokan hajlamosak elbagatellizálni, mondván “majd elmúlik.” Csakhogy sajnos előfordul, hogy hosszan, akár évekig is fennáll, ez idő alatt pedig visszafordíthatatlan károkat is okozhat a szervezetben.

Épp ezért kell őket komolyan venni, legyen szó akár a manapság oly sokakat érintő ízületi gyulladásról, akár bármilyen más egyéb szerv érintettségéről.

Nem mindegy, milyen gyulladásról van szó!

A gyulladásoknak alapvetően két fajtája létezik, az akut és a krónikus. Az első akkor lép fel, ha valamilyen fertőzés vagy sérülés éri a szervezetet, és beindulnak az öngyógyító folyamatok. Ilyenkor az immunrendszer működésbe lép, és amint a veszély elhárult, a gyulladás is spontán megszűnik. Ez esetben tehát egy hasznos élettani jelenségről van szó.

Ám ha hosszú távon fennáll, az már károsnak tekinthető, hiszen legyengíti az immunrendszert, emellett más szövődményeket is okoz.

A lényeg tehát a következő: az akut gyulladást nem kell csillapítani, hanem hagyjuk, hogy a testünk végezze a dolgát, ellenben a krónikust mindenképp kezelni szükséges.

Hogyan kezelhető a tartós gyulladás?

A kezeletlen gyulladás egyrészt nagyfokú életminőség-romlást okozhat, másrészt visszafordíthatatlanul is károsíthatja a szerveket, ezért semmiképp sem szabad félvállról venni.

A kémiai gyógyszerek viszont többet ártanak, mint használnak, hiszen súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Mint minden betegségnél, a szervezetre itt is egy komplex rendszerként kell tekinteni, és olyan változásokat beiktatni, melyek az egész testre hatással vannak.

Ezek főként az életmódbeli tényezőket foglalják magukban. Az egyik sarkalatos pont például a táplálkozás. Léteznek olyan élelmiszerek, melyek hatékonyan csillapítják a gyulladást (ilyen például a magas antioxidáns-tartalmú fokhagyma, káposzta, a bogyós gyümölcsök vagy a homoktövis). Viszont akadnak olyanok is, melyek fokozzák a folyamatokat (pl. cukor, tejtermékek, transzzsírsavak, feldolgozott élelmiszerek), ezeket értelemszerűen kerüljük.

Ajánlott odafigyelni a bélflóra egészségére, támogatni pre- és probiotikumok fogyasztásával, a gyógyszereket pedig kiváltani gyógynövényes táplálékkiegészítőkkel: például a Myrobalan termékeivel.

A sport szintén az egészséges élet alapköve, jó hatással van az immunrendszerre, ezáltal segíti a gyulladások legyőzését és megelőzését.

Milyen tünetek utalnak arra, hogy baj van?

A krónikus gyulladás igen szerteágazó tünetekkel jár, így nem könnyű beazonosítani a problémát. Árulkodó jel azonban a legyengült immunrendszer. Ha különösképp fogékonyak vagyunk a betegségekre, és az őszi-téli szezonban folyamatosan náthával, megfázással küzdünk, az egyértelműen arra utal, hogy valami gond van.

Az olyan emésztőrendszeri rendellenességek, mint a gyakori puffadás, gázosodás, hasmenés szintén árulkodó, mint ahogy az indokolatlan fáradtság, a nagymértékű hajhullás, vizesedés is.

Egyértelmű bizonyítékot viszont a laborvizsgálat adhat, a vérből ugyanis kimutatható a gyulladás.

Ajánlatok