Turisztikai gyöngyszem Közép-Európa szívében
A brit EIU (Economist Intelligence Unit) legfrissebb elemzése alapján a világ egyik legélhetőbb települése. Állandó lakosainak száma valamivel több, mint 1,5 millió, egy 9,5 milliós lélekszámú állam központja, amelyet a Duna folyó szel ketté. Igen, Budapestről, Magyarország fővárosáról van szó.
Egy dolgot érdemes előre leszögezni: ha mindent látni akarunk, pár nap biztos kevésnek fog bizonyulni. Legalább egy hétben gondolkodjunk. Nem kell kétségbe esnünk akkor sem, ha kevesebb időt tudunk városnézésre fordítani, csak egy kicsit jobban kell megterveznünk a napi programjainkat. Ha például minimális ismeretünk van az egyes látnivalókról vagy azok egymástól való elhelyezkedéséről, az free walking tour Budapest szolgáltatás nagy segítségünkre lehet.
De mivel emelkedik legtöbb vetélytársa fölé Budapest? Ha csak a legjellemzőbbek közül akarunk szemezgetni, akkor is hosszú lesz a lista. Gazdag történelmének, izgalmas kultúrájának, a nagyvárosokra jellemző pezsgésnek, a városba benyúló természetnek és az emberek kedvességének egyvelege igazi főnyereménynek számít.
Történelem dióhéjban
Budapest nem a legidősebb európai fővárosok közé tartozik, mégis több ezeréves múltra tekinthet vissza. Hogyan lehetséges ez? Mindez annak tudható be, hogy a három elődváros, Pest, Buda és Óbuda együttes és különálló története eseményekben igencsak gazdagra „sikeredett”.
Az ősmagyarok a hosszú vándorló életmód lezárásaként 896-ban telepedtek le a Kárpát-medencében. Ezen a helyen a természet igazán bőséges kínálatot nyújtott. Minden (tavak, folyó, éghajlat) adva volt egy új, ígéretes élet kezdetéhez.
Általában a nemzetek történelme jócskán tartalmaz hullámvölgyeket, ez Magyarországgal sincs másképp. A fejlődést és haladást számos alkalommal törte meg egy-egy sötét időszak. Mivel Pest, Buda és Óbuda már nagyon korán komoly tényezőt képviselt az állam életében, minden esemény hatással volt rá. Például:
- Mátyás király 15. században történő uralkodása (1458-1490) alatt igazi aranykor köszöntött be a városban, míg
- a török hódoltság (145 éven át) a mélybe taszította Budapest elődjeit. A megszállás végét éppen Buda visszafoglalásának dátumához köthetjük (1686).
Hosszú, erőfeszítésekkel teli időszak következett, de az áldozat meghozta a gyümölcsét. A 19. századra a térség ismét az ország méltó központjává lépett elő. A század második felében Pest, Buda és Óbuda mind komoly fejlettséget mutató városok voltak. 1873-ban összeolvadásukkal létrejött a város mai elnevezése: Budapest. Az I. és a II. világháború ugyan ismét visszavetette a főváros helyzetét, de ebben az időben indult el a világváros címig kikövezett úton.
Ahol gazdag a történelem, ott biztosak lehetünk benne, hogy a látnivalók sem okoznak majd csalódást.
A gasztronómia csodái
Az ajánlott egy hetes minimum tartózkodás az ételekre is igaz. Egy-két nap alatt nem tudunk belekóstolni minden ízvilágba. A gulyást talán nem is kell bemutatni senkinek, hírnevét joggal érdemelte ki. De emellett még számtalan finomság vár ránk: pörkölt, paprikás csirke, halászlé vagy éppen töltött káposzta. Az országnak megvan a maga nemzeti itala is: a pálinka. Ezt az égetett szeszes italt különböző gyümölcsökből párolják, a legnevesebbek talán a szilva- és a barackpálinka.
Ha nem akarunk időzni az étkezéssel, akkor a lángost semmiképpen se hagyjuk ki. Hamar kész van és nagyon laktató. A palettán klasszikus magyar desszerteket is találunk bőven, így az édesszájúak sem szenvednek hiányt. A somlói galuska és a Rákóczi túrós igazi „világbajnokok”, kritika még nem nagyon érte őket.
A magyar konyha klasszikus alapanyagai közé tartozik a piros fűszerpaprika és a vöröshagyma is. Egy biztos, ártani nem ártanak az ételeknek. Legyen szó étteremről, utcai ételárusról, helyi sütődéről vagy egy elegáns cukrászdáról, mindegyiket érdemes kipróbálni, a csalódás teljességgel kizárt.
A nagyváros és a természet tökéletes egyvelege
A zöldellő fák és bokrok, valamint az egyenletesen rövidre nyírt gyep látványa minden embert megnyugtat. Ha mindez kiegészül a virágzó növények színességével, akkor valamilyen földöntúli harmónia szállja meg lelkünket. Ez egész egyszerűen belénk van kódolva, nem tudunk elleállni.
A mai rohanó világban, a munka okozta stressz csökkentése kiemelten ajánlott, a szervezetünknek szüksége is van rá. A nagyvárosok esetében általában a kijutás nehézségeivel is meg kell küzdenünk ahhoz, hogy zöldterületre érjünk.
Budapesttel szerencsénk van, elég csak a Margitszigetet vagy a Városligetet megemlítenünk. Mindkét hely a város szívében található, így a megközelítéssel az égvilágon semmilyen problémába nem fogunk ütközni. Ráadásul tökéletes kikapcsolódást nyújt, sőt, akár még piknikezésre is adhatjuk ott a fejünket.
A gyönyörű kilátások szerelmeseinek ott van a Gellért-hegy vagy a Halászbástya. Persze erre a célra még vagy tíz helyet találunk.
Ez tényleg csak egy kis ízelítő, hiszen sok dologról nem esett még szó. Az ott élő emberek kedvessége, a modernizáció jelenléte vagy a nyári fesztiválszezon mind elegendőek, hogy otthonosabbá és élménydúsabbá tegyék a turisták látogatását. Budapest tényleg megér egy misét.