Meglepően jó síelési lehetőség Norvégiában! Olcsó repjegy, sípályák, husky szán!
Síutazást tervezve nem feltétlenül Norvégia jut először eszedbe, pedig ha egy igazán különleges és felejthetetlen téli kikapcsolódásra vágysz, ahol biztosan nem lesz latyakos a pálya, akkor ezt az utat nem szabad kihagyni! Norvégiában is lehet kedvező áron síelni és emellett még számos izgalmas programon részt venni, a kutyaszánhúzástól kezdve a sarki fény vadászaton át.
Így spórolj Norvégiában!
Az Oslótól nem messze fekvő Hamar és Lillehammer környékén igazán színvonalas alpesi síterepekkel találkozunk még úgy is, hogy a sípályák magassága nem haladja meg az 1059 métert.
Norvégia nem mondható kifejezetten olcsónak, de sokat spórolhatunk, ha a megfelelő helyen vásárolunk vagy megtaláljuk az ingyenes lehetőségeket.
- Valamennyi síközpont alsó régiójában gyerekeknek és kezdőknek való “varázsszőnyeges” tanulópályák találhatók, amiket ingyen használhatunk.
- Kellemes meglepetés, hogy minden sípálya aljában tűzrakóhelyek állnak rendelkezésre, amiket a helyiek is előszeretettel használnak. Egyrészt ezzel is sokat spórolhatunk, másrészt csodás környezetben fogyaszthatjuk el a finom ételeket.
- A sör és az ásványvíz nagyon drága, de utóbbira nincs is szükség, hiszen a csapvíz kristálytiszta és iható. És ingyen van!
Utazómajom-tipp: Norvégiában kitűnő a tömegközlekedés. Használd az Entur – Reiseplanlegger applikációt és járatokat percre pontosan nyomon követheted!
Hogyan juthatunk el legolcsóbban Norvégiába?
A Wizz Air kedvező árú járatainak köszönhetően akár 6.380 Ft-ért vásárolhatunk Norvégiába retúr repülőjegyet. Ehhez 13.200 Ft-ért lehet egy 20 kg-os csomagot hozzáadni. Legutóbbi ajánlatainkat ide kattintva tudod megtekinteni. Ha a sífelszerelést nem a helyszínen szeretnél bérelni, hanem magaddal vinnéd, akkor irányonként 12.000 Ft-os áron sportcsomagot tudsz vásárolni a Wizz Air-nél.
Hasznos tipp a fizetéshez!
A szállodákat és a programokat érdemes online, előre lefoglalni, az utazás többi részére a K&H Bank mobiltárcája1 egy kényelmes és biztonságos megoldást nyújthat, amit a K&H mobilbankon1 keresztül pár mozdulattal el is lehet érni. Az alkalmazásba elég regisztrálni a K&H bankkártyáinkat2 és már fizethetünk is velük. A betéti kártyánkon túl érdemes a hitelkártyánkat is feltölteni, mert előfordulhat, hogy kifejezetten arra lesz szükségünk az utunk során (pl. :autókölcsönzéskor) . Igényeld meg online, még az utazásod előtt egyszerűen K&H bankszámládat3 és próbáld ki te is a mobillal való fizetést! A részletekért kattints ide!
K&H hitelkártya THM-je:18,3%-26,0%
¹ K&H Bank internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás [K&H Bank mobiltárca] [K&H Bank mobilbank]
² K&H betéti vagy hitelkártya szolgáltatását [K&H Mastercard betéti-, és hitelkártyáinkat]
³ Számlavezetési szolgáltatásod [K&H lakossági bankszámla]
Szponzorált tartalom: Az utazás fő támogatója a K&H Bank Zrt.
Biztosítás nélkül ne indulj el!
Sokan még mindig utasbiztosítás nélkül indulnak el síelni, pedig egy kisebb baleset is milliós kiadásokkal járhat. A megfelelő védelem kiválasztásakor fontos tisztában lenni azzal, pontosan mire és mennyit fizet a biztosító. A tapasztalatok szerint a külföldre utazóknak csak a 30-40 százaléka köt utasbiztosítást! Érdemes átgondolni, hiszen egy repülőgéppel való mentésért akár 1,5-2 millió forintot is fizethetünk, nem beszélve arról, hogy bárkivel történhet bármilyen baleset, ami itthon is gondot jelent, de külföldön ez sokkal nagyobb problémát okozhat. A K&H mobilbankodból1 nem csak a K&H mobiltárcádat1 éred el könnyedén, de segítségével az utasbiztosításodat is gyorsan megkötheted.
Ha március 26-ig kötsz K&H síbiztosítást akkor akár egy 50 000 Ft értékű Hervis utalvány is a tiéd lehet!
Közlekedés Norvégiában
Autóval
Amennyiben csak egy síterepet szeretnél látogatni, nem érdemes autót bérelni, hiszen az Oslo közelében lévő síterepek vonattal könnyen elérhetőek. A szállodák és apartmanházak elől rendszeresen indul ingyenes buszjárat a síliftekhez. Ha viszont úgy döntesz, hogy mégis autót bérelnél, akkor egy hétre nagyjából 100.000 Ft-os bérleti díjjal számolj, amely a teljes biztosítást is tartalmazza. Ehhez jön még hozzá benzin, és az útdíj – amit lehet naponta fizetni, vagy utólag. A napi átalány díj 3000 Ft/ nap. Ha viszed a sífelszerelést, akkor tető-csomagtartót is lehet külön bérelni. A benzin kicsit drágább, mint Magyarországon: 420-460 forintos literáron jutunk hozzá. Mi egy Toyota Prius Hybrid autót béreltünk, amelynek az átlagfogyasztása 6 liter volt. A legkedvezőbb ajánlatokat rendszerint a momondo Car hire oldalon találod.
Vonattal
Oslo repülőteréről gyorsvonattal átszállás nélkül 1:40 perc alatt juthatunk el Lillehammerbe, vagy a mellette található Hunderfossen térségbe, ahonnan rendszeresen járnak buszok a közelben lévő Hafjell sípályáira. A retúr vonatjegy ára felnőtteknek körülbelül 10.000 Ft, 6-17 év között 5000 Ft, 5 éves korig pedig ingyenes. A szállodák és apartmanházak elől rendszeresen indul ingyenes buszjárat a sícenterekbe.
Síelés Norvégiában
1. Hafjell sírégió
Norvégia harmadik legnagyobb síközpontja Lillehammertől 15 percre található. A település neve talán ismerős lehet, hiszen az 1994-es olimpia egyes versenyszámainak adott otthont (később norvég-amerikai sorozatot is forgattak itt Lilyhammer címen). Összesen 44 km sípálya található a síterepen, 18 felvonóból lehet választani, közülük egy gondola és egy fűthető hatüléses felvonó van. A leghosszabb pályák 3,5 illetve 4 km hosszúak, a lejtőket erdő határolja, amely szeles időben nagy előnyt jelenthet. A síelők mellett a snowboardosok is megtalálják itt a számításukat, nekik egy funpark áll rendelkezésre.
Utazómajom-tipp: Próbáld ki a villanyfényes, esti síelést a 7 km hosszú pályán!
A síparadicsom november közepétől április közepéig tart nyitva. A liftek 9:00- 16:30 között működnek, éjszakai síelésre minden kedden és csütörtökön 16:30-20:00 között van lehetőség. Ha nincs hó, akkor sem áll meg az élet, hiszen a teljes pálya területén tudnak hóágyúzni, így a pályák mindig használhatóak.
A síbérletet legolcsóbban online lehet megvásárolni a síterep hivatalos oldaláról. Ennek ára felnőtteknek egy hétre 66.000 Ft, 7-17 év között 55.000 Ft, 6 éves korig ingyenes.
Síbérlés
Amennyiben nem a saját felszerelésed viszed (ami a legolcsóbb opció), akkor van lehetőség a helyszínen is bérelni. A sífelszerelés mellé ingyenesen kapsz bukósisakot. Egy hétre egy felnőtt síléc + síbakancs bérleti díja körülbelül 25.000 Ft, 6 éves korig 12.000 Ft, 7-15 év között 19.000 Ft. Amennyiben online előre foglalsz, akkor kedvezményt is kapsz.
2. Skeikampen Sírégió
Lillehammertől 30 km-re fekszik Skeikampen síterep, amely autóval 30 perc alatt, a 140-es busszal 56 perc alatt elérhető. Összesen 21 km sípálya, 11 felvonó és egy funpark található itt, a leghosszabb pályája majdnem 2 km hosszú. A völgyállomásnál három tányéros felvonó található, amelyekhez rendkívül könnyű pályák tartoznak, így ezek kezdők számára különösen ideálisak. A pálya legalján a gyerekeknek két “varázsszőnyeg” áll rendelkezésre, amiket ingyenesen használhatnak. A liftek 9:30- 16:00 óráig működnek. Éjszakai síelésre csütörtökön és pénteken van lehetőség: 17:30-20:00 között.
Síbérlet árakról a hivatalos honlapon tájékozódhatsz. Egy napi felnőtt jegy 13.000 Ft, gyerek (7-15 évig) 11.500 Ft , 6 éves korig ingyenes.
Síbérlés
Az árak majdnem azonosak a hafjelli árakkal.
Utazómajom-tipp: Lehet olyan 8 napos síbérletet is vásárolni, amiben a Hafjell, Kvitfjell, Skeikampen és Susjon sírégiókat mind lehet használni, illetve mindenhol az éjszaki síelést is tartalmazza.
Szálláslehetőségek a sípályák közelében
Hunderfossen Hotel & Apartments:
Osló repülőtértől közvetlen gyorsvonattal, kevesebb mint 2 óra alatt érkezünk a Hunderfossen Hotelhez, ami saját vasútállomással is rendelkezik. A festői környezetben elhelyezkedő hotel 40 szobával és 58 kabinnal/apartmannal várja az odalátogatókat. Van lehetőség 2-4-6 és 8 fős apartmanházak bérlésére, amelynek ára 7.000-10.000 Ft/fő/éj.
Amennyiben csak ketten vagytok, vagy 2 felnőtt és 2 gyerek, akkor a szálloda részen is lehet szobát bérelni, amelynek ára 35.000 Ft/ éj reggelivel.
Mivel Norvégiában az éttermekben igencsak borsos árakkal találkozhatunk, így az apartman óriási előnye, hogy a közelben lévő több, akár késő estig nyitva tartó szupermarketben be tudunk vásárolni, és főzni tudnunk magunknak. Az apartmanok teljesen felszereltek, van amelyikben nagy, 8 fős szauna is található. A mi kedvencünk a kandalló volt. Családoknak, vagy nagyobb baráti társaságoknak ajálnjuk, akik esténként szívesen összeülnek, beszélgetnek, együtt főznek. A szálloda bejárata elől a 10 percre lévő Hafjell sírégióba ingyenes buszok szállítják az utasokat. A szálloda/apartman komplexum mellett található az egyetlen olimpiai bob- és szánkópálya Skandináviában. A nemzetközi sportesemények mellett az aréna számos tevékenységet kínál a látogatók számára nyáron és télen egyaránt. A hivatalos oldalon érdemes előre időpontot foglalni és a jegyeket megvásárolni.
Hunderfossen Eventry Élménypark
Norvégia egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága, a Hunderfossen Eventry élménypark 300 méterre található a Hunderfossen Hoteltől. A téli parkban egy tökéletes családi estét tölthetünk el trollokkal, mesékkel, hóval, jéggel, lovaglással, szánkózással. A gyerekek vezethetnek mini motoros szánt, szánkópályán csúszhatnak, dodzsemezhetnek, falat mászhatnak. A parkban található egy jégcsarnok hó- és jégszobrokkal, amelyeket Norvégia egyetlen hivatásos jégszobrásza, Elisabeth Kristensen készített.
A jégcsarnok bejáratánál egy jégbár fogad minket, de van jégtemplom is – ahol esküvőket tartanak – sőt egy igazi jég/hóhotel is, ahova külön foglalással lehet bejelentkezni. A park télen 18:00-20:30 -ig van nyitva. Érdemes nyitásra érkezni, így 2,5 óra alatt a teljes park bejárható. A park tavasszal és nyáron egész nap üzemel. A nyitva tartást és az árakat az élménypark oldalán találjátok.
Scandic Hafjell Hotel
Amennyiben nem apartmanban, hanem szállodában szeretnél lakni, akkor a norvég Scandic szállodalánc Hafjellben található szállodáját ajánljuk. Itt egy éjszakára már 25.000 Ft-ért is foglalhatunk szállást 2 főre, amely első osztályú reggelit is tartalmaz. Egy családi szoba 45.000 Ft-ért foglalható reggelivel. Vannak különleges szobák, amiben mászófal, és függőágy is található. A családi szobákban az ágy a falból lehajtható.
A reggeli helyi specialitással: halak, sajtok, müzlik, húsok, jó minőségű, mindig friss gyümölcsök és zöldségek. Már csak a bőséges reggeli miatt is megéri ezt a hotelt választani. Esténként a szállodában a la carte étkezésre, vagy büfévacsorára van lehetőség. A büfévacsora ára felnőtteknek 11.000 Ft, 3-8 év között 4000 Ft, 9-15 év között 6000 Ft, 3 év alatt ingyenes. Az a’la carte menüben egy főétel 6000 Ft-tól kezdődik, egy gyereknek ajánlott étel ára 3000 Ft. A szálloda mellett közvetlenül egy nagy SPAR található, ahol melegszendvicset, salátákat lehet 1000-2000 Ft- ért, illetve grillcsirkét 3000 Ft-ért vásárolni.
A szállodában ingyenesen használható medence és szauna is található. A lobbiban pedig egy mászófal, egy nagy gyerekjátszórész és ingyenes tea várja a vendégeket. A szálloda elől indul rendszeres buszjárat a sípályához, ami busszal 2 perc. A síbusz szolgálathoz a recepción lehet ingyenes menetjegyet kérni.
Mindenképpen érdemes időben foglalni, mert a szálloda sokszor teltházas.
Budor régió
Budor egy igazi ékszerdoboz. Az internetet böngészve méltatlanul kevés információt találunk róla. Budor egy érintetlen, turistamentes helyszín, amely biztosan felkerül a bakancslistánkra. Azoknak ajánljuk, akik szeretik a természetet, és egy nem mindennapi, igazi skandináv természetközeli élményre vágynak.
Budor Osló repülőterétől 100 km-re, azaz 1 órás autóútra található. 4 napra az autóbérlés ára teljes körű biztosítással 55.000 Ft körül mozog.
Szállás
A pici üdülővároskába érkezve apartmanok, kis hegyi faházak, illetve egy nagy karaván park várja az idelátogatókat. Különböző méretű és felszereltségű apartmanok/házak közül választhatunk. Vannak 4 személyes, 6-7-8, és 10+ személyes apartmanok, ezek közül több luxusház saját szaunával, jakuzzival. Az árak 4.000-10.000 Ft / éj / fő körül vannak.
Egy központban lévő 6 személyes apartman ára 4 éjszakára 132.000 Ft. További szállásokat a budor-hytteutleie.no oldalon találsz.
Étkezés, üzletek
Budorban nincsenek üzletek, se szállodák, se éttermek, így az étkezésre fel kell készülni. A legközelebbi szupermarket kb. 15 perces autóútra van, Lotenben. (Itt több üzlet közül is választhatunk.) Érdemes már úton Budor felé megállni és bevásárolni, de számos élelmiszert – tea, kolbász, szalámi, müzlik – akár otthonról is hozhatunk.
Sípálya
Budor 730 m magas, mégis hóbiztos helyszín, november közepétől április végéig síelhető. A 3 km hosszú pályáját főleg kezdők és gyerekek számára ajánljuk. A sípálya aljában itt is – mint az összes többi norvég síhelyen – ingyenesen használható “varázsszőnyeg” van a gyerekek részére. Ezt az ingyenes szakaszt a teljesen kezdőknek ajánljuk, illetve a pici gyerekeseknek, akik itt tudnak szánkózni is. Budor sífutók paradicsoma, mert akár többezer kilométernyi, ratrakkal preparált sífutópályát érhetünk el innen. 3 napos síbérlet felnőtteknek 23.000 Ft, 7-15 év között 20.000 Ft, 6 éves korig ingyenes. A legolcsóbb, ha online vásároljuk meg a jegyeket. A liftek 10:00-16:00 között működnek. Csütörtökön és pénteken van éjszaki síelés 18:00-21:00 között.
Szánkópálya
A sípálya mellett egy szánkópálya is található. Ennek használatához is szükségünk van síbérletre, mivel a sífelvonó húz fel minket a hegy tetejére, ahonnan akár 60 km/ óra sebességgel száguldhatunk lefele. A szánkót 8 éves kortól használhatják egyedül a gyerekek, de kísérővel már a fiatalabbak is felülhetnek. Bukósisak használata kötelező, amit ingyenesen kaphatunk a síkölcsönzőben.
Síbérlés
3 napra egy felnőtt részére egy komplett felszerelés 18.000 Ft, gyerekeknek 13.000 Ft. A pontos árak a sípálya oldalán.
Kutyaszánozás – életre szóló élmény!
Budor központjától pár lépésre, az erdő közepén található Kjerstin és Asbjorn által megálmodott és vezetett Hedmarksdvidda Husky kutyaszántúra. A kennelt 25 szibériai husky alkotja, akikkel a család együtt is lakik. Abban mások mint a többiek, hogy ők nem visznek óriási csoportokat, maximum 2-3 szánnal indulnak útra. Asbjorn azt is elmesélte, hogy tavaly 25 országból érkeztek hozzájuk vendégek, akiket a havas vidéken kutyaszánozni vittek. A szánozás előtt információkat kapunk a kutyákról, erről a fajtáról és instrukciókat a szán irányításához, mivel az út alatt lehetőségünk nyílik arra, hogy mi magunk vezethessük a szánt.
Több hosszúságú túra közül választhatunk:
- 3,5 km – 1 óra – felnőtt 25.000 Ft/ fő , gyerek 13.000 Ft/fő
- 5 km – 1,5 óra – felnőtt 36.000 Ft/ fő , gyerek 16.000 Ft/ fő
- 10 km – 2,5 óra – felnőtt 49.000 Ft/fő , gyerek 16.000 Ft/ fő
- 20 km – egész napos túra – felnőtt 66.000 Ft – az ár az ebédet is tartalmazza.
Családoknak kisebb gyerekekkel a 3,5-5 km-es túrát ajánlják, nagyobb gyerekekkel és felnőtteknek a 10 km-es túrát. A szánon hideg van, így mindenképpen jól öltözzünk fel, és gondoskodjunk a meleg ruháról!
Élelmiszerárak – RIMA 1000 élelmiszerláncban
- 1 kg kenyér – 1000 Ft
- 1 l tej – 600 Ft
- 1 kg banán – 500 Ft
- 4-es joghurt – 500 Ft
- 1 kg darált hús – 2000 Ft
- 10 pár virsli – 2000 Ft
- 1 db pizza – 1000 Ft
További pontos árakról a numbeo.com oldalon tájékozódhatunk.