Belize és Velence között Debrecen is remek úti cél a Lonely Planet szerint
2017 legjobb desztinációi között az útikönyvek nagyágyúja, a Lonely Planet egy magyar várost is megemlít, méghozzá Debrecent.
Az impozáns listát az alábbiakban olvashatjátok:
#1. Nepál
Bár az egy évvel ezelőtti földrengés jelentősen visszaszorította az ország látogatottságát, úgy fest, hogy a turisták szépen lassan kezdenek visszatérni az országba. Nepál ideális választás a költségtudatos utazók számára, akik szeretnék kipróbálni a világhírű túraútvonalak egyikét és testközelből megtapasztalni az egyedi természetet és vadvilágot, miközben a napi büdzséjüket 50 USD alatt kívánják tartani. Bárhová is menj Nepálban, mindenhol meleg fogadtatásra számíthatsz, ráadásul a helyieknek igen nagy szükségük van a turizmusból eredő bevételre, hogy az ország gazdasága ismét megerősödhessen.
#2. Namíbia
Tekintettel a namíbiai dollár gyengülésére, most van itt a remek lehetőség ezt a fantasztikus országot meglátogatni. És hogy mit kínál nekünk ez a különleges dél-afrikai desztináció? Sivatagi vadvilágot a Etosha Nemzeti Parkban, hihetetlen utakat a Fish River Kanyonon keresztül és homokdűnéken való szörfözést a Sossusvlei Dűnéken. A legjobb ár-érték arányú jegyekért kerüld el a dél-afrikai és az európai iskolai szüneteket, így különösen a késő decemberi és januári időszakot. Ezentúl kereshetünk szezonális charter járatokat is Frankfurtból, amelyet a Condor Légitársaság üzemeltet. Azonban a gyönyörű kék égbolt és a kristálytisztán ragyogó csillagok az, ami leginkább megmarad az idelátogatók emlékeiben és ez az élmény nem kerül semmibe.
#3. Portó, Portugália
A Lonely Planet szerint Portó egy olyan európai település, amely még mindig az utazók radarján kívül esik, pedig igazi egyedülálló élményt nyújt maga a város és az étel- és itallehetőségek. Arról már nem is beszélve, hogy számos európai fapados társaság indít ide járatokat, sőt, New Yorkból közvetlen járattal is elérhető. Portugália második legnagyobb városa számos olcsó múzeumot, vintage villamost és órák hosszan tartó folyóparti sétát kínál a látogatóknak. Mindezeken túl említést kell tennünk a szőlészetekbe tett egy napos kirándulásokról, ahol kedvünkre kóstolhatjuk meg a vidék legfinomabb borait, vagy akár a közkedvelt Francesinha szendvicset, amelynek eredetét Portó városához kötik. Ez a gasztroremek steak-et, sonkát, kolbászt és olvasztott sajtot, valamint paradicsomszószt tartalmaz, tehát egy ilyen elfogyasztása után vélhetően egész nap teli hassal fogsz mászkálni. Sőt, általában egy ilyen szendviccsel ketten is simán jól lakhattok!
#4. Velence, Olaszország
Megfizethető ár és egyedi élmény. Ez a kettő nem gyakran jár kéz a kézben, de szerencsére Velencénél nem ez a helyzet. Miközben a lagúna város kihagyhatatlan és minden nap tömegével érkeznek a turisták, hogy megcsodálják Olaszország eme gyöngyszemét, Velence mégis megfizethető maradt. Míg korábban az volt a javaslat, hogy tölts egy éjszakát Mestre-ben, vagy Treviso-ban és onnan vonattal indulj neki Velencének, ez az opció nem tette lehetővé a késő esti andalgásokat és a bárok egyedi hangulatának kiélvezését. Szerencsére most már mód nyílt szobák kiadására és Airbnb-zésre is, így Velence bármelyik napszakban felfedezhető. Ráadásul, ha a tömegtől távol találsz olyan szállást, amelynél konyha is a rendelkezésedre áll, akkor nem csak a közlekedésen, de az étkezésen is tudsz spórolni. (Bár kérdés, hogy Olaszországban ennek van-e értelme és megéri-e kihagyni egy autentikus olasz éttermet.)
#5. Debrecen, Magyarország
No, most dagadjon a cívisváros lakóinak melle a büszkeségtől! A Lonely Planet szerint Debrecen nem csak azért különleges, mert az ország második legnagyobb városa és már hét országból közvetlenül megközelíthető, hála a nemzetközi repülőjáratoknak, de igazán pezsgő életbe botlik, aki ide ellátogat. Bár történelmileg igen nagymúltú városról van szó, mégis érezni a modern kor hatását: nem csak a művészetben, hanem a nyári fesztiválok vibrálásában is. Ami igazán izgalmassá teszi még a külföldiek számára, az a Magyar Puszta közelsége, hiszen a Hortobágyi Nemzeti Parkban megcsodálhatják a magyar cowboy-okat (lovasbemutatókat) és gyönyörködhetnek az egyedi hangulatú pusztai naplementékben.
Az utazási magazin egy komplett hétvége programját is felvázolja, amelyet itt tekinthettek meg: Hosszúhétvége Debrecenben
Hogy a háromnapos programból csak néhányat kiragadjunk, a LP szerzői szerint ezekkel ütheted el az időd:
- Belváros, szökőkút és villamosozás, Nagytemplom,
- Nagyerdő egy kis sétával és víztorony-mustrával,
- Termálfürdőzés,
- A kihagyhatatlan Hortobágy (csikósokkal, Kilenclyukú híddal, csárdával és cigányzenével),
- Múzeumlátogatás (Munkácsy-trilógia megtekintése).
#6. Belize
Bár Belizére gyakran tekintenek még mindig úgy, mint Közép-Amerika egyik drága országára, de vessünk rá egy friss pillantást! Itt nem csak búvárkodni lehet, mint a karibi-térségben, de kirándulhatunk olyan maja romokhoz is, mint Caraco, vagy épp részt vehetünk egy igazi dzsungeltúrában is. Ráadásul Belize hasonló méretekkel bír, mint Wales, vagy Massachusetts. Összehasonlításképp Mexikóval, vagy a karibi országokkal még mindig jó ár-érték arányú utakat szervezhetünk ide. Persze itt is vannak igazán luxus lehetőségek, mint pl. az Ambergris Caye Resort, de kicsit délebbre, Placencia és Hopkins felé találhatunk kevésbé felkapott helyeket.
#7. Marokkó
Stabil, elérhető és ezerszínű – ez Marokkó, amely alacsony költségvetésű, egzotikus úticél. Marrákes kihagyhatatlan város, jóval több szálláslehetőséggel, mint valaha, ráadásul a tömeg ellenére még mindig barátságos és frenetikus hangulat egyvelege jellemzi. Essaouira pedig már közvetlen járatokkal is elérhető Londonból és Párizsból. A kikötővárosként ismert Tangier pedig renesszánszát éli, új hotelek és felújítások jellemzik az egykori romos várost.
#8. Oroszország
A Lonely Planet-es poszt megírásakor a rubel alacsony árfolyamon volt, ezzel is indokolja a cikk szerzője, hogy épp ideális időpont lehet meglátogatni Oroszországot. Persze, ha az ember Moszkva top szállodáinak árfekvését nézi, akkor nem biztos, hogy egyből a kellemes költségvetés jut eszébe, de ha kicsit továbbgondoljuk ezt a projektet, akkor remek dolgok sülhetnek ki az utunkból. Például kipróbálhatjuk a Transz-Szibériai Vasutat is, vagy igénybe vehetjük a fapados légitársaságok járatait is. Szentpétervár pedig egy igazi időtlen top-desztináció! Érdemes figyelni tehát az árfolyamokat és már csak azért is idén utazni, mert jövőre, a FIFA World Cup idején sokszorosára fog nőni a látogatók száma.
#9. Bellarine-félsziget, Ausztrália
A Bellarine-félsziget korábban a melbourn-i lakosok választása volt, ha szerettek volna visszavonulni a városi forgatagtól. Mára azonban Victoria állam ezen része igazán ízletes kitekintést kínál a látogatók számára túl az időtlen tengerpartokon és a történelmi városkákon.
A Jack Rabbit Borászat és a Flying Brick Cider Co. két húzónév a desztinációban, de megemlíthetjük időtöltésnek a biciklizést, búvárkodást, vagy épp szörfözést is. A félsziget egyébként egy kis hajóútnyira fekszik a nemzetközileg ismertebb Mornington-félszigettől és ideális helyszín arra, hogy eltöltsünk itt néhány éjszakát, mielőtt nekivágnánk a felülmúlhatatlan Great Ocean Road-nak.
#10. Michigan-i Upper Peninsula, USA
Amennyiben Te nem amerikai vagy, minden bizonnyal ezt a desztinációt olvasva azon tűnődsz majd, hogy ‘hol?’, sőt, még vélhetően akkor is így teszel, ha bár az USA-ból származol, de nem a középnyugati régióból (segítünk: Nagy-Tavak környéke). Bárhogyis legyen, készülj fel arra, hogy ez a terület egy igazi kincses (fél)sziget! A Michigan-i Upper Peninsula lenyűgöző természeti szépséggel és romantikus kis falvakkal, városokkal csalogatja a látogatókat. Mivel még messze nem árasztotta el a területet a tömeg, így az árak barátságosak, a hangulat pedig igazán nyugodt. Csak hogy néhányat említsünk a látnivalókból: világítótornyok, százmérföldes tengerpartok, az ország legöregebb erdőinek néhánya és több, mint 300 vízesés. Ezen felül pedig az autómentes Mackinac-sziget érdekes boltokkal és elképesztő kilátással próbálja megfejelni mindezt.
Forrás: LP Best in travel 2017