A felhőalapú megoldások előnyeiről
A számítástechnikában körülbelül egy évtizede jelentek meg a felhőalapú szolgáltatások. Ezeket magánszemélyek éppúgy igénybe vehetik, mint cégek. Bár még sokan kérdéseket fogalmaznak meg e megoldások biztonságossága kapcsán, mi most igyekszünk eloszlatni a felesleges aggályokat.
Mielőtt azonban rátérünk erre, dióhéjban bemutatjuk a felhőalapú szolgáltatások működését is az IT biztonságban jártas Sybell segítségével.
A felhőalapú szolgáltatások lényege
A felhőalapú számítástechnika a következőképp modellezhető egyszerűen. Tekintsünk két végpontot, amelyek között egy közvetítő közeg van a kommunikáció megvalósításának céljából. A két végpont egyikén a szolgáltató helyezkedik el, a másikon pedig a felhasználó. A csatorna egy olyan virtuális tér, ahol vándorolnak az adatok.
A szolgáltató szavatolja a felhasználónak, hogy a háttérben működtetett fizikai eszközökkel a virtuális téren keresztül hozzá tudjon férni különféle szolgáltatásokhoz. Ez lehet akár adattárolás, de éppenséggel adatbázis-kezelés vagy hálózatkezelés is.
Miért olyan előnyös ez a megoldás? Mert így a felhasználóknak nem kell saját fizikai eszközeiken tárolniuk az adataikat. Az információkat a felhőalapú megoldások esetében a szolgáltató által biztosított eszköz kezeli. Ez a virtuális téren keresztül nagyon egyszerűen, néhány klikk segítségével elérhetővé válik. Így mindenki attól függetlenül, hogy éppen hol tartózkodik, milyen eszközről csatlakozik a világhálóra, mindig elérheti a számára szükséges adatokat. Nem mellesleg így a fájlok növekvő méretei miatt sem igazán kell aggódni.
Mennyire biztonságos ez a megoldás?
A felhőalapú szolgáltatások kényelmességét aligha kell hosszasan ecsetelni. Sokan azért ódzkodnak a használatuktól, mivel aggódnak a megoldás biztonságossága kapcsán. Vannak, akik úgy érvelnek, hogy egy fizikai merevlemezen vagy szerveren tárolt adatot jóval nehezebb megkaparintani, mint azt, ami a felhőben van. Valójában persze a fizikai adattárolásnak is meg vannak a kockázatai.
Felhőalapú szolgáltatáson belül megkülönböztetünk nyilvános, magán és hibrid megoldásokat. Utóbbi kettő rendkívül komoly védettséget jelent az adatok számára. Érdemes olyan szolgáltatót választani, amely kiemelt figyelmet szentel a biztonságra. Egyes cégeknél az alap védelmi szinten felül lehet igényelni magasabb védettséget is az esetleges támadásokkal szemben.
Könnyebbé teszik a mindennapi munkát a felhőalapú szolgáltatások
Még egy kisebb cég esetén is gyakran előfordul, hogy a dolgozók nincsenek egy időben ugyanazon a helyen. Így pedig felhőalapú megoldás nélkül körülményessé válhat a fájlok egymásnak történő átadása.
Manapság egyre elterjedtebb a hibrid munkavégzés is, azaz az alkalmazottak hol a munkahelyükről, hol otthonról dolgoznak. Ebben az esetben szintén hasznos ez a megoldás. A felhőalapú tárhelyek ráadásul rugalmasan méretezhetők, és a hirtelen megnövekedő erőforrásigény is könnyebben kezelhető.