A napelemes rendszerről dióhéjban
Egy napelemes rendszerbe történő beruházás egészen biztosan jelentős döntés egy háztulajdonos életében, így több oldalról történő megfontolás kell, hogy megelőzze. Természetesen létezhet az is, hogy valaki csupán környezettudatos megfontolásból dönt a napelemes rendszer mellett, azonban jellemzően azért fel szokott merülni a kérdés, hogy mégis, mennyi vajon a megtérülési ideje?
Talán mondani sem kell, hogy a válasz ez esetben nem lehet egyszerű, hiszen több tényezőtől és azok egymásra történő hatásától is függ a fenti kérdésre adott helyes válasz. Mindenek előtt érdemes leszögezni, hogy a napelem egy egyébként kárba vesző energiamennyiséget fog munkába, az áramellátás, a fűtés és a hűtés érdekében, így teljesen egyértelmű, hogy minden esetben megtérülő, jó befektetés ezen a téren elköteleződni.
Sok tényezőtől függő válasz
A megtérülés mértéke nyilvánvalóan a megvásárlás és a kiépítés, valamint a karbantartás és a megtakarított áramszámla mértékétől függ. A konkrétumok meghatározásánál a Solarzone tud hathatós segítséget nyújtani, mert a fogyasztási szokások, a jelenlegi áramszámla díjak ismeretében ki tudják számítani a szükséges napelem rendszer méretét, amely már ki tudja váltani a meglévő éves áramfogyasztást.
Műszaki paraméterek sokasága
A megtérülés pontosításához olyan műszaki paramétereket is tisztázni kell, mint a panelek típusa, teljesítménye, hatásfoka. Természetesen a piacon sok gyártó, forgalmazó és építő cég is jelen van, és érdemes tájékozódni, hogy kik, milyen feltételekkel és milyen minőségű eszközöket használnak egy-egy beépítésnél.
További meghatározó műszaki kérdés a beépítés dőlésszöge. Ha ez az optimálistól eltérő, akkor mindenképpen számítani kell arra, hogy a rendszer nem fog tökéletes hatásfokkal működni. E tekintetben segítség lehet, hogy ha egy tetőn a megfelelő dőlésszöget nem lehet valamiért kialakítani, akkor esetleg szóba jöhet az alsóépületen vagy udvaron történő építés, telepítés is.
Bár Magyarország nem tartozik a nagy területű országok közé, de azért még hazánkban is vannak jelentősnek mondható különbségek a napsütéses órák számában. Ezt a tényezőt is érdemes figyelembe venni a kalkuláció során, hiszen a sok napsütés egyben sok napenergiával előállított energiát is jelent.
Nem mindegy, hogyan használjuk
A fogyasztási szokásokat sem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen számít, hogy melyik napszakban milyen célra és mennyi fogyasztó működik a házban, mint ahogy az is, hogy történik-e például elektromos autó töltése, vagy szükség van-e háromfázisú áramra vagy sem. Azonban még a fentieken túl is találhatunk például olyan szempontot, mint a kiépítés során felhasznált alapanyagok, kiegészítő eszközök vagy inverter minősége.
A nem jól elkészített állványzat idővel felújítást, gyakori karbantartást igényel, a gyenge minőségű alkatrészek idő előtti cseréje pedig ugyancsak a megrendelő pénztárcáját veszi célba, megnyújtva így a megtérülési időt. További információkért érdemes ellátogatni a Solarzone honlapjára!