Ezeket a hibákat ne kövesd el, ha utazni indulsz!
Legyen az a legelső vagy már a sokadik külföldi utazás, kisebb nagyobb hibák mindig belecsúszhatnak a tervbe. Most összeszedtük a leggyakrabban előforduló utazási bakikat, melyeket jobb elkerülni.
1. Túl sok csomag
Nem szükséges a fél házat elpakolni az utazásra. Érdemes inkább minél kevesebb holmival elindulni, hiszen ha könnyű a táska, akkor nem kell annyit cipekedni és ha fapadossal utazol, akkor még a repülőjegy is olcsóbb lesz.
2. Ne pakolj be új cipőt!
Ne a nyaraláson járasd be az új cipődet! Ha új cipőt vennél az utazásra, akkor legalább egy héttel előtte gondoskodj róla!
3. Légitársaságok szabályzata
Ne kerülj kellemetlen helyzetbe a repülőtéren, még otthon ellenőrizd le a légitársaság kézipoggyász szabályzatát! Néhány cm vagy kg eltérés a megengedett méret- vagy súlyhatárokban könnyen előfordulhat a légitársaságok között.
4. Útlevél ellenőrzés
Vannak olyan országok, melyekbe csak úgy léphetsz be, ha a hazautazás után még bizonyos ideig érvényes az útleveled. Utazás előtt bizonyosodj meg a szabályokról és a vízumkötelezettségekről, illetve ellenőrizd le az útleveled lejárati dátumát!
5. Folyadékok csomagolása
A kézipoggyászban maximum 100 ml-es csomagolású folyadékokat vihetsz magaddal. Hiába tűnik kicsinek egy kozmetikum, jobb inkább pakolásnál leellenőrizni a tényleges űrtartalmat, mint a repülőtéren kidobni a drága termékeket.
6. Útvonalterv leellenőrzése
Mindig ellenőrizd le, hogy pontosan melyik repülőtéren landolsz és onnan hogyan tudsz eljutni a szállásodra! Ha például Párizsba utazol nem mindegy, hogy Beauvais, Orly, vagy a Charles de Gaulle reptérre érkezel.
7. Túl sok készpénz
Ne válts át és ne vigyél magaddal sok készpénzt! Külföldön használd nyugodtan a bankkártyádat, így nem kell hazautazás után a visszaváltással bajlódni. Helyi valutát pedig bármelyik ATM-ből tudsz levenni, így ha olyan országba utazol, melynek valutáját nem értékesítik Magyarországon, akkor elkerülheted a dupla váltást. Szerintünk ez a legjobb utazós bankkártya.
8. Értesítsd a bankot is!
Mielőtt elutaznál, értesítsd a bankodat a külföldi kártyahasználatról, hiszen ha nem tudnak róla, akkor letilthatják a kártyádat. Biztos, ami biztos, indulás előtt azért írd föl egy jegyzetfüzetbe a bankod telefonszámát!
9. Ne felejts el tervezni!
Nem szükséges egy kőbe vésett terv, de a főbb látnivalóknak és a közlekedési lehetőségeknek nézz utána, hiszen terv nélkül üresjáratok kerülhetnek a programba. Persze érdemes rugalmasan kezelni a terveket, hiszen helyben is értesülhetsz izgalmas programlehetőségekről.
10. Ne ess pánikba!
Hiába néztél utána mindennek, figyeltél a legapróbb részletekre, porszem bármikor kerülhet a gépezetbe; véletlenül lekésett vonat vagy buszjárat, nem megfelelő szállás, elveszett értéktárgy. A kezdeti sokk után próbálj megnyugodni és átgondolni a lehetőségeket, hiszen a pánik nem vezet sehova. Általában ezekből a szituációkból lesznek a legjobb utazási történetek, melyeken a végén már csak nevetni fogsz.