Praktikus tanácsok, tippek, trükkök gyerekkel repülő szülőknek
A gyerekekkel való utazás mindig több tervezést igényel. Most, amikor a Budapest Airport a 2025-ös nyári szezonban rekordszámú utasforgalommal számol, és naponta akár 55–60 000 ember is megfordul a terminálokon, jó, ha tudjuk, hogy milyen szolgáltatásokkal segítik a reptéren töltött időt. Ahhoz, hogy a kicsik a lehető legjobban viseljék az utazást, számos kényelmi és szórakoztató szolgáltatás áll rendelkezésre a repülőtéren.
Több, egyébként tapasztalt utazó ismerősöm lemond a repülésről a gyerekük megszületése után. Szerintem erre egyáltalán nincs szükség, a kicsik nagyon könnyen alkalmazkodnak a környezetváltozáshoz. A sok újdonság után azt tapasztaltuk, hogy hazaérkezve gyorsabban, látványosabban fejlődnek. Ha megfelelően felkészülsz a repülésre, nem érhet meglepetés, a Budapest Airport pedig több olyan szolgáltatást biztosít a repülőtéren, aminek köszönhetően kisgyermekkel is gördülékenyebben indul a nyaralás.
Mikor ideális repülni egy babával?
A legtöbb légitársaság már néhány hetes kortól engedélyezi a babák repülését. Az ideális, biztonságos időszak az első repülésre inkább a fél-egy éves kor közé esik. Ilyenkor a baba már túl van az újszülött korszak legnehezebb részén, de még nem annyira mozgékony, hogy nehéz legyen lekötni a figyelmét az ülésben. Minél előbb tapasztalja meg a légi utazás minden velejáróját, annál könnyebb lesz vele később repülni. Hosszabb utak esetében érdemes az esti, éjszakai járatokat választani. A repülőtéri játszótéren lefáradt gyerekek nagyon jól és hosszan alszanak a monoton repülőúton!
Repülőjegy
Szuper hír, hogy a normál légitársaságok 2 év alatt óriási kedvezménnyel (akár 90%) biztosítanak repülőjegyet a kicsiknek. A diszkont légitársaságok esetében az eredeti jegyártól függetlenül egy fix díjat kell fizetni. A nagyon kedvező árú repülőjegyek esetében előfordulhat, hogy nincs érdemi különbség a felnőtt és a csecsemő jegyek ára között. A baba 2 éves koráig alapesetben a szülő ölében utazik, de plusz díjért van lehetőség külön széket vásárolni. Mivel önállóan még nem tud ülni a pici, így autósülésben töltheti a repülés időt.
Hosszabb utakon a legtöbb nemzetközi légitársaság biztosít “babakosarat”, amit a gép nagyobb lábterű ülései elé lehet felszerelni. Ezeket limitált számban kínálják, így érdemes időben foglalni és előre jelezni az igényt. Amennyiben a légitársaság biztosít étkezést a járaton, kérhetünk gyerekmenüt. Nagy előnye, hogy a légiutaskísérők ezt szolgálják fel először, így tudunk a gyermekünknek segíteni az étkezésben, amíg megérkezik a saját menünk.
Mit vihetek magammal?
Minden légitársaság engedélyez legalább egy “pelenkatáskát”, melynek mérete eltérő lehet. A kézipoggyászba mindenképp csomagoljunk váltóruhát (gyereknek és a felnőttnek is), törlőkendőt, megfelelő mennyiségű pelenkát, ételt és italt a biztonsági előírásokat betartva. A biztonsági ellenőrzésen a babák számára a 100 ml-nél nagyobb, de ésszerű kiszerelésű bébiételeket, italokat is átengedik. Ezeket a folyadékokat egy speciális szkenner segítségével egyesével nézik át, ezért mindig legyen könnyen hozzáférhető helyen. Jelezd előre a biztonsági személyzetnek és vedd ki a poggyászból, hogy a lehető leggördülékenyebb legyen a folyamat.
Ne felejtsd el a gyerek kedvenc játékát sem. Jó alkalom, hogy meglepd valamilyen aprósággal, ami leköti az utazás alatt.
Szinte minden légitársaság engedélyezi egy autósülés és egy babakocsi díjmentes szállítását a repülőgép rakterében. A babakocsi esetében dönthetsz úgy, hogy a felcímkézést követően a repülőtéren még használod egészen a beszállókapuig. A Budapest Airport több ingyenesen elvehető babakocsit is biztosít, melyeket a biztonsági ellenőrzést követően lehet igénybe venni, egészen a felszállásig. Jelenleg a tranziton összesen 6 babakocsi-tároló található.
Fel- és leszálláskor a gyermek korának megfelelően kapjon inni, cukorkát, vagy rágót a nyomáskiegyenlítés miatt, így elkerülhető az estleges fülfájás.
Előnyök a reptéren
A személyzet kiemelt figyelmet fordít a családosokra, így sok esetben előnyt élveznek. Egyes légitársaságok elsőbbségi check-in-t kínálnak díjmentesen. A biztonsági ellenőrzéshez vezető gyorsítósáv a kisgyermekkel utazó családoknak ingyenesen elérhető 3 éves korig.
Játszóterek
A Budapest Airport rendkívül gyerekbarát. A terminál épületén belül 3 különböző helyen is gyerekjátszót alakítottak ki. A SkyCourt Foodcourton található játszótér mini food truckkal, lakókocsival és süteményespulttal hívja kalandra a gyermekeket.
Az 1. utasmólón található mini-repülőtéren a gyermekek maguk irányíthatják a forgalmat; repülőgépre szállhatnak és birtokba vehetik azt a futópályát, amely a budapesti légikikötő I. pályájának kicsinyített mása.
A harmadik játszótér az útlevél ellenőrzés után, a Schengeni övezeten túl induló járatokra várakozó családokat szolgálja ki, és egy elvarázsolt erdőbe kalauzolja a kicsiket.
Mosdók
A mosdókban a hőlégballonos ajtók mögött alacsonyabb illemhelyek, illetve ülésszűkítő is a rendelkezésre áll.
Baba-mama szobák
A Budapest Airport hét baba-mama szobát alakított a terminálépületekben, ahol a szülők privát módon, minden szükséges kényelmi szolgáltatást megkapva tudják ellátni kisgyermekeiket. Minden szoba rendelkezik fotellel, szekrénnyel és pelenkázóval, valamint mikrohullámú sütővel is azok számára, akik ételt szeretnének melegíteni gyermekeiknek. A szobák díjmentesen használhatók. Ráadásul a 2B indulón lévő családi szobában kihúzható kanapé is egy kiságy is van, itt szükség esetén a családok kényelmesen el tudnak tölteni pár órát.
Elsőbbségi beszállás
A legtöbb légitársaság a családosoknak elsőbbségi beszállást biztosít. Érdemes kihasználni, hiszen megspóroljuk a sorállást, illetve a csomagtárolókban is csak korlátozott hely áll rendelkezésre.
A legkritikusabb pont minden esetben a felszállás, amikor kötelező a kicsiknek bekötve a helyükön maradni. A legtöbb kisbaba ezt viseli rosszul, aminek hangot is ad. Próbálj meg higgadt maradni, elterelni a gyerek figyelmét és nem stresszelni. Lesz néhány utas megvető pillantással, de gondolj bele, hogy néhány éve te is végighallgattad a gyereksírást az út elején.
Szenzoros szoba a repülőtér 1. utasmólóján
Tavaly szeptemberben a Budapest Airport egy úgynevezett szenzoros szobát alakított ki az 1-es utasmólón, ahol az autizmussal vagy szenzorossággal élő emberek nyugodt körülmények között készülhetnek a repülésre. Az utasok itt elvonulhatnak a terminál nyüzsgése elől, egy nyugalmat sugárzó környezetbe, ahol a berendezési tárgyak, a világítás és a hangszigetelés egyaránt támogatja a stresszmentes repülőtéri várakozást.
A limitált kapacitás miatt fontos, hogy a szenzoros szobát csak azok vegyék igénybe, akiknek valóban indokolt.
A Budapest Airport a láthatatlan fogyatékossággal élő utasok támogatása érdekében csatlakozott a nemzetközi rejtett fogyatékosságot jelző Napraforgó programhoz, amelynek keretében a vállalat felkészítette az utasforgalmi területen dolgozó munkatársait a napraforgót viselő utasok felismerésére. A rejtett fogyatékosságot jelző Napraforgó programról további információ a hdsunflower.com weboldalon érhető el.
A fenti tanácsokat megfogadva semmi szükség rá, hogy elhalaszd az első repülős családi nyaralásod!
szponzorált tartalom